Wzory pieczątek szkolnych
PIECZĄTKI SZKOLNE - przykładowe wzory odbić
Szkoła, jak każda inna instytucja, w codziennej pracy potrzebuje pieczątek. Pieczątki szkolne są jednak wyjątkowe, ponieważ zaliczyć można do nich zarówno stemple dla nauczycieli (pieczątki motywacyjne dla dzieci), jak i pieczątkę biblioteki szkolnej. Do pieczątek szkolnych zalicza się również pieczęć urzędowa szkoły, pieczątka dyrektora szkoły (np. pieczątka okrągła z symbolem Orła Białego), oraz pieczątka szkoły nagłówkowa (pieczątka firmowa). Poniżej znajdziesz przykłady i opisy pieczątek najczęściej wykorzystywanych w szkołach.
Stempelki dla nauczycieli – pieczątki z ocenami dla dzieci
Pieczątki dla nauczycieli można nazywać na różne sposoby: pieczątki edukacyjne, pieczątki z ocenami dla dzieci, pieczątki obrazkowe dla nauczycieli czy stemple motywacyjne. Istnieją również np. pieczątki dla nauczycieli języka angielskiego.
W jakim celu wykorzystuje się pieczątki dla nauczycieli? Zastosowań jest wiele. Stempelki te mogą służyć do motywowania dzieci – stempelki-buźki, stemple z postaciami z bajek czy inne śmieszne pieczątki mogą motywować dziecko dużo bardziej niż ocena opisowa czy klasyczny stopień. Stempelki motywacyjne wykorzystuje się zwykle w nauczaniu początkowym (w klasach 1-3 i w przedszkolu) i stanowią odpowiednie przygotowanie do późniejszego systemu oceniania.
Poza tym stemple mogą być wykorzystywane przez nauczycieli np. do nauki alfabetu (tzw. stemple-litery lub stemple-alfabet) oraz nauki języka obcego. W drugim przypadku wzory odbić mogą zawierać wyrazy lub całe zdania w wybranym języku, np. angielskim.
Niektórzy nauczyciele chętnie wykorzystują również tak zwane pieczątki matematyczne służące do nauki liczenia, dodawania czy odejmowania.
Pieczątki szkolne – wzory urzędowe
Szkoła może posługiwać się kilkoma rodzajami pieczątek urzędowych. Do najpopularniejszych należą okrągłe stemple z nazwą i numerem szkoły oraz symbolem Orła Białego. Takie stemple zwykło stawiać się np. w legitymacjach szkolnych, na dyplomach, świadectwach czy nagrodach w postaci książek.
Innym rodzajem pieczątek wykorzystywanych przez szkoły, są klasyczne pieczątki firmowe (pieczątki nagłówkowe), które zawierają dane takie jak nazwa i nr szkoły, adres, NIP, REGON i nr telefonu (np. do sekretariatu).
Pieczątki imienne
Pieczątkami imiennymi najczęściej posługują się władze szkoły, pracownicy sekretariatu, czasem także szkolni pedagodzy. Pieczątka dyrektora szkoły, pieczątka wice dyrektora, sekretarza lub dowolna pieczątka imienna zawiera zwykle imię i nazwisko i pełnione stanowisko. Bywa rozszerzana o dane kontaktowe. Taki stempel może nie tylko znacznie ułatwić pracę, ale też podnieść rangę pism i innych dokumentów wystawianych w sekretariatach czy przez dyrektorów.
Pieczątki biblioteczne
Biblioteki szkolne posługują się często pieczątkami, które zwykło nazywać się exlibrisami. Stawia się je na stronach tytułowych woluminów lub na wewnętrznych stronach okładek. Są one symbolem przynależności książki czy czasopisma do konkretnej biblioteki. Wzór pieczątki biblioteki szkolnej zawiera często nazwę i nr szkoły, a także informację, że jest to pieczątka biblioteczna. Zdarza się, że stemple tego typu zawierają też sformułowania takie jak „należy do” czy „własność”. Pieczątki biblioteczne bywają też rozszerzane o pole „nr” uzupełniane ręcznie, które informuje o indywidualnym numerze woluminu.
Poniżej przedstawiamy przykładowe wzory pieczątek szkolnych: