Wzory pieczątek korespondencyjnych
PIECZĄTKI KORESPONDENCYJNE - przykładowe wzory odbić
Urzędy Pocztowe to jedne z tych miejsc, w których każdego dnia wykonuje się dziesiątki, o ile nie setki, stempli. Dlaczego? Między innymi dlatego, że istnieje zasada, która mówi, że pieczątka pocztowa powinna znaleźć się na każdej przesyłce (niezależnie od tego, czy jest to duża paczka, czy też mały list lub pocztówka) – a tych, jak wiadomo, na poczcie nie brakuje. Istnieje jednak wiele innych rodzajów pieczątek wykorzystywanych w Urzędach i Punktach Pocztowych.
Pieczątki pocztowe – przykłady
Każdy Urząd posiada własny stempel pocztowy. Jest to tak zwana pieczęć jednostki (inaczej: pieczęć ogólna). Można wyróżnić dwa rodzaje takich pieczątek:
Urzędy pocztowe posiadają też pieczątki do znakowania przesyłek, które zwykle zawierają nazwę Urzędu Pocztowego, miejscowość i datę nadania przesyłki. W tym celu bardzo często wykorzystuje się stempel pocztowy datownik (lub datownik z tekstem) – aby jednocześnie odbić na przesyłce datę jej nadania oraz nazwę danego urzędu pocztowego.
Pieczątka Poczty Polskiej informuje jednak nie tylko o dacie i miejscu. Może zawierać również wzory takie jak: priorytet, uwaga szkło, awizowano dnia + podpis, które dają listonoszom, kurierom i innym pracownikom poczty dokładne informacje o paczce.
Poza tym w urzędach pocztowych, jak we wszystkich innych instytucjach, wykorzystuje się także pieczątki imienne. Posługują się nimi np. dyrektorzy oddziałów i ich zastępcy, kierownicy oddziałów, naczelnicy Urzędów Pocztowych, kierownicy Punktów Pocztowych
Warto też zwrócić uwagę na pocztowy stempel, który wykorzystuje się przy nadawaniu przesyłek przez firmy i instytucje posiadające umowę z Pocztą Polską. W takim przypadku na każdej przesyłce musi znaleźć się specjalna pieczątka Poczty Polskiej. Wzór ten zawiera zwykle informację „opłata pobrana”, a także numer i datę umowy zawartej z Pocztą Polską, a także numer Urzędu Pocztowego, w którym przesyłka zostanie nadana. W przesyłkach międzynarodowych pieczątka pocztowa powinna zawierać informację „tp/taxe percue” lub „taxe percue – Pologne”. Ostateczny wzór takiej pieczątki wynika zwykle z ustaleń zawartych w umowie i należy bezwzględnie stosować się do wszystkich wytycznych.
Oprócz wyżej wymienionych wzorów pieczątek w urzędach pocztowych wykorzystuje się także numeratory, które służą na przykład do nadawania indywidualnych numerów kolejnym przesyłkom.
Poniżej przedstawiamy przykładowe wzory pieczątek korespondencyjnych: