Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Czy w gabinecie medycyny estetycznej może pracować kosmetyczka, czy musi to być lekarz?

Odpowiedź na pytanie: „Kto może pracować w gabinecie medycyny estetycznej?”, nie jest do końca oczywista. Teoretycznie, jeśli gabinet mianuje się gabinetem medycyny estetycznej, zabiegi powinien przeprowadzać lekarz lub kosmetolog (w określonych przypadkach). W praktyce zabiegi wykonują zarówno lekarze czy kosmetolodzy, jak i kosmetyczki. Komu jednak warto zaufać? Czy „technik kosmetologii” może wstrzykiwać botoks lub kwas hialuronowy? W czyje ręce oddać swoje ciało?

Dlaczego lekarz?

Lekarz zdobywa wiedzę podczas kilkuletnich studiów – na anatomię ludzkiego ciała, jego wiedza jest szeroka. Dyplomowani lekarze mogą wypisywać recepty, więc w przypadku ewentualnych powikłań, mogą zareagować szybko i skutecznie. Poza tym tylko lekarze mogą przeprowadzać zabiegi iniekcyjne, podczas których konieczne jest podanie pod skórę preparatów, takich jak kwas hialuronowy, botoks, komórki macierzyste (do zabiegów iniekcyjnych niezbędne są igły lub kaniule). Również tylko lekarze (i pielęgniarki) mogą pobierać krew – jest to niezbędne np. podczas zabiegów z preparatami na bazie osocza bogatopłytkowego.

Jeśli wybierasz się do gabinetu medycyny estetycznej, sprawdź, jakie doświadczenie i jaką specjalizację ma dany lekarz. Ważne, aby medycyną estetyczną zajmował się „na pełny etat”, a nie z doskoku. Najlepiej udać się do kogoś, kto specjalizuje się w tej dziedzinie, a nie np. do chirurga czy kardiologa, który „dorabia” do pensji, aplikując kwas hialuronowy. Sprawdź, jakie doświadczenie i osiągnięcia ma dany lekarz. O tym, czy jest wykwalifikowanym specjalistą, może świadczyć np. udział w sympozjach, szkoleniach, kursach czy konferencjach, a także ukończone studia podyplomowe.

Wskazówka! Dyplomy czy certyfikaty powinny być w miarę aktualne. Jeśli ostatni dokument potwierdzający doświadczenie lekarza pochodzi sprzed 5 czy 10 lat, może to świadczyć o tym, że dana osoba nie jest na bieżąco z najnowszymi trendami i osiągnięciami naukowymi.

Lekarzowi z pewnością przyda się odpowiednia pieczątka lekarska.

Dlaczego kosmetolog?

Kosmetolodzy to osoby, które kończą 5-letnie studia na kierunku kosmetologia. Kosmetolodzy mogą wykonywać zabiegi zlecone przez lekarzy (pod ich kierownictwem), a także obsługiwać specjalistyczne aparatury. Mogą przeprowadzać np. procedury laserowe czy peelingu.

Podobnie jak w przypadku lekarzy również kosmetolodzy powinni stale poszerzać swoje umiejętności.

Dlaczego nie kosmetyczka?

Kosmetyczka, czyli technik usług kosmetycznych, to osoba, która może wykonać hennę, depilację brwi, manicure, pedicure czy makijaż. Nie powinna zajmować się zabiegami medycyny estetycznej, ponieważ prawdopodobnie nie ma tak rozległej wiedzy, jak kosmetolog czy lekarz. Nie może wypisywać recept, nie ma uprawnień do pobierania krwi, ani dostępu do niektórych preparatów medycznych.

Wybierając gabinet medycyny estetycznej, należy zachować szczególną ostrożność – mimo iż chodzi „tylko” o kwestie estetyczne, a nie ratujące życie czy zdrowie, to oddając się w niepowołane ręce, można wyrządzić sobie dużą krzywdę.

Dodaj komentarz