Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak założyć firmę przez internet?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej nie musi być już okupione godzinami spędzonymi w urzędach. Rejestracji firmy możesz dokonać przez internet! W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak to zrobić, a także udzielimy kilku cennych wskazówek, np.: co powinna zawierać pieczątka firmowa i czy możesz prowadzić księgowość przez internet.

Wpis do CEIDG

Pierwszym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej jest wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Wniosek o taki wpis możesz oczywiście zrobić online, wchodząc na stronę www.prod.ceidg.gov.pl i klikając w zakładkę „Złóż wniosek CEIDG”. Po wypełnieniu wniosku możesz wybrać jedną z trzech możliwości:

  1. Podpisać wniosek podpisem elektronicznym (jeśli taki posiadasz) – dzięki temu wizyta w urzędzie w celu złożenia ręcznego podpisu nie będzie konieczna.
  2. Wysłać wniosek elektronicznie za pomocą Profilu Zaufanego – aby założyć taki profil, konieczna jest jednorazowa wizyta w punkcie potwierdzającym (ich listę można odnaleźć tutaj). Taki profil może Ci się przydać w przyszłości – do aktualizowania i wysyłania dostępnych formularzy. Profil możesz założyć na platformie ePUAP.
  3. Wysłać wniosek anonimowo – konieczna będzie wizyta w Urzędzie w celu potwierdzenia tożsamości i złożenia ręcznego podpisu.

Wpis do CEIDG wiąże się z nadaniem NIP-u (lub wskazaniem istniejącego numeru) i numeru REGON. Rejestrując działalność, należy wybrać też odpowiednią formę opodatkowania (skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową), określić rodzaj prowadzonej działalności i zdecydować, kto będzie prowadził księgowość, a także, gdzie będzie przechowywana dokumentacja.

Jakie są możliwości prowadzenia księgowości

Księgowość firmy możesz prowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnych biur rachunkowych czy indywidualnych księgowych. To drugie rozwiązanie polecane jest zazwyczaj dużym i średnim przedsiębiorstwom. Jeśli prowadzisz niedużą firmę lub po prostu chcesz zaoszczędzić, możesz zdecydować się np. na prowadzenie księgowości przez internet. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Prowadzenie księgowości przez internet“.

Pieczątka firmowa – czy jest obowiązkowa i co musi zawierać

Posiadanie pieczątki firmowej nie jest regulowane żadnymi przepisami, dlatego możesz samodzielnie zdecydować, czy chcesz z niej korzystać. Warto jednak pamiętać, że wielu innych właścicieli firm, a nawet urzędników nie ma wiedzy na ten temat i może żądać od Ciebie odbicia stempla firmowego na fakturze, wniosku czy innym dokumencie. Poza tym pieczątka firmowa znacznie ułatwia i przyspiesza codzienną pracę.

Co powinna zawierać pieczątka firmowa? Aby spełniać wymogi Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (która nakazuje ujawnianie określonych danych), pieczęć powinna przedstawiać nazwę i adres siedziby firmy oraz NIP.

Więcej informacji na temat pieczątek firmowych znajdziesz w artykule “Pieczątka firmowa – czy jest obowiązkowa“.

Różne wzory pieczątek firmowych (w tym wzór pieczątki właściciela firmy) znajdziesz w naszej ofercie.

Zakładając firmę, musisz też otworzyć firmowy rachunek bankowy oraz dowiedzieć się, czy prowadzona przez Ciebie działalność nie wymaga uzyskania koncesji lub innego pozwolenia.

 

Dodaj komentarz