Identyfikacja wizualna jest niezwykle ważnym elementem w budowaniu świadomości marki. Czytelne, zapadające w pamięć logo, odpowiednia kolorystyka, wykorzystywany na dokumentach stempel-logo, wygląd stoisk targowych, stroje pracowników czy wygląd strony internetowej. Wszystko to ma duży wpływ na postrzeganie marki przez konsumentów. Podpowiadamy, jak stworzyć identyfikację wizualną.
O tym, czym jest identyfikacja wizualna i jakie znaczenie ma logo, pisaliśmy już w artykule Pieczątka z logo jako element identyfikacji wizualnej firmy. Podsumowując poprzedni wpis – identyfikację wizualną tworzą wszystkie elementy, które mogą wyróżnić Twoją firmę na tle pozostałych, zaistnieć na rynku lub zbudować świadomość Twojej marki. Zalicza się do niej między innymi:
- logo firmy,
- kolorystyka,
- dokumenty i druki firmowe,
- drukowane materiały promocyjne,
- pieczątka z logo,
- stroje pracowników,
- wygląd stoisk targowych,
- strona internetowa i stopka w mailu,
- gadżety reklamowe,
- firmowe samochody,
- szyldy reklamowe.
Cechy skutecznej identyfikacji wizualnej
Dobra, skuteczna identyfikacja wizualna powinna wyróżniać się następującymi cechami:
- musi być niepowtarzalna i nie powinna budzić skojarzeń z konkurencją;
- najlepiej, aby była czytelna i charakterystyczna;
- powinna budzić pozytywne skojarzenia, być profesjonalna i estetyczna;
- musi być spójna – zarówno strona internetowa, wizytówki, materiały reklamowe, jak i wszystkie elementy wymienione wcześniej (na które się zdecydujesz) muszą być utrzymane w podobnym stylu; dzięki temu wizerunek formy będzie postrzegana jako wiarygodna;
- powinna być dopasowana do strategii biznesowej i marketingowej firmy.
Księga identyfikacji wizualnej – zbiór zasad i kompendium wiedzy
Wszystkie elementy składające się na identyfikację wizualną powinny być dobrze przemyślane, a strategia realizowana konsekwentnie. Aby móc korzystać z ustalonych zasad, należy stworzyć tak zwaną księgę identyfikacji wizualnej.
Księga identyfikacji wizualnej jest tworzona często w postaci elektronicznej (choć może mieć również formę tradycyjną, drukowaną). Zawiera się w niej elementy takie jak:
- dokładny odcień wykorzystywanego przez firmę koloru (stosowanego na stronie internetowej, w logo, na ubraniach pracowników, wizytówkach, ulotkach czy materiałach promocyjnych),
- wielkości i warianty logo oraz jego różne formaty (w zależności od zastosowania – np. logo zamieszczone na materiałach drukowanych, na stronach internetowych, w stopkach etc.),
- materiały reklamowe,
- opisy firmy i oferty,
- wygląd strojów firmowych, wykorzystywane fonty (czcionki),
- szablony prezentacji multimedialnych,
- wzory druków firmowych,
- wzóry odbić pieczątki firmowej z logo.
Księga identyfikacji wizualnej stanowi przewodnik dla osób zajmujących się marketingiem i promocją firmy. Dzięki jasno opisanym zasadom, zebranym w jednym miejscu, dużo łatwiej przestrzegać ich przez wszystkich pracowników firmy.
Jak wspomnieliśmy, jednym z elementów identyfikacji wizualnej jest pieczątka firmowa. Może ona zawierać nie tylko najważniejsze dane na temat firmy, ale także całe logo (z hasłem reklamowym). Doskonale nadają się do tego np. pieczątki okrągłe.
Dodaj komentarz