Każdy pracownik biurowy z pewnością wie, że w pracy z dokumentami ważna jest skrupulatność i umiejętność utrzymania porządku. Aby praca przebiegała sprawnie, a wszystkie dokumenty trafiały w wyznaczone miejsce, warto korzystać z udogodnień, jakimi są pieczątki biurowe. Jakie wzory masz do wyboru? Kiedy możesz z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Pieczątki imienne
Ten typ pieczątek należy do jednych z najchętniej wykorzystywanych w pracy biurowej. Do pieczątek imiennych zaliczyć można wzory takie jak pieczątka dyrektora, pieczątka stanowiskowa, pieczątka pełnomocnika czy pieczątka pełniącego obowiązki dyrektora. Każdej osobie, która często oznacza dokumenty swoim imieniem i nazwiskiem lub podaje dane kontaktowe, pieczątka imienna z pewnością ułatwi pracę. Wystarczy odbić stempel na dokumencie i postawić parafkę (zamiast uzupełniać dane ręcznie).
Wzory z imionami, nazwiskami i stanowiskami pozwalają nie tylko przyspieszyć pracę, ale też w łatwy sposób określić funkcję pełnioną w firmie. Poza tym pieczątka imienna jest też doskonałym sposobem na oznaczanie dyplomów, nagród czy listów. Pieczątka dyrektora postawiona na dokumencie i jego własnoręczny podpis podnosi rangę pisma.
Faksymile – pieczątka z podpisem
Faksymile zawiera zwykle imię i nazwisko, a także wzór ręcznego podpisu jego właściciela (czasem również pełnione stanowisko). Pieczątka dyrektora, pieczątka pełniącego obowiązki dyrektora albo pieczątka pełnomocnika, bądź innej osoby, której dane znajdują się na odbiciu, użyta przez osobę uprawnioną do posługiwania się nią, może sprawić, że dokument ma moc prawną (inaczej jest w przypadku umów, które wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności). Więcej na temat faksymile dowiesz się z wpisu “Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na faksymile“.
Pieczątki nagłówkowe
Nazywane są też pieczątkami firmowymi. Zawierają zwykle podstawowe dane o firmie, np. adres, siedzibę, dane kontaktowe, NIP, czasem też adres strony internetowej, logo marki czy nr rachunku bankowego. Zdecydowanie przyspieszają pracę i ułatwiają spełnianie wymogów zawartych w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Pełnią też funkcję informacyjną i reklamową. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy posiadanie pieczątki firmowej jest obowiązkowe, przeczytaj nasz artykuł – “Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?“.
Pieczątki księgowe i inne wzory przydatne w biurze
Praca biurowa wiąże się często z kontrolą i umożliwianiem przepływu korespondencji i ważnych dokumentów. W tym celu warto skorzystać z pieczątek tabelarycznych (tzw. pieczątek dekretacji księgowej) oraz innych wzorów, które pozwalają na automatyzację pracy. Należą do nich wzory takie jak:
- Sprawdzono pod względem merytorycznym/formalnym/rachunkowym.
- Pieczątka dekretacji faktur – służąca do opisywania faktur i ułatwiająca ujęcie dokumentu w księdze rachunkowej.
- Wpłynęło dnia – pozwalająca na oznaczenie daty dostarczenia dokumentu czy korespondencji. Ten zwór występuje również z automatycznym datownikiem.
- Potwierdzam zgodność z oryginałem.
- Zapłacono gotówką.
Wszystkie modele pieczątek przydatne w pracy biurowej, znajdziesz w naszej ofercie. Zaprojektuj wzór samodzielnie lub skorzystaj z naszych propozycji.
Dodaj komentarz