Pieczątka, jaka jest, każdy widzi? Być może tak. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak przebiega wyrób pieczątek i jakie techniki wykorzystuje się do ich produkcji. Podpowiadamy, na czym polegają poszczególne techniki, a także jakie mają wady i zalety.
Technika polimerowa
Technika ta, mimo iż jest czasochłonna, a wykonane przy jej pomocy odbicia są często niej precyzyjne niż w przypadku techniki fleszowej czy laserowej, nadal ma swoich zwolenników. Na jej korzyść przemawiają niskie koszty produkcji.
Do wyrobu pieczątek tą techniką wykorzystuje się polimer, czyli gęstniejącą pod wpływem temperatury ciecz. Utwardza się ją przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Na powierzchnię polimeru nakładana jest specjalna przesłona z nadrukowanym tekstem. Miejsca, w których znajduje się treść pieczątki, są naświetlane mocniej niż pozostałe, dlatego też szybciej twardnieją. Po zakończeniu naświetlania fragmenty płytki stemplującej, które zostały utwardzone w mniejszym stopniu, są wypłukiwane przez wodę.
Technika fleszowa
Flash toangielskie słowo oznaczające błysk. Z tego powodu technika fleszowa nazywana jest także techniką błyskową.
Wzór odbicia powstaje przy pomocy maszyny błyskowej – tekst jest odbijany na światłoczułej, odciskowej gumce. W porównaniu do techniki polimerowej technika błyskowa jest bardziej efektywna – pozwala na skrócenie czasu produkcji pieczątki (nawet do kilku lub kilkunastu minut). Ponadto pieczątki są wydajne, łatwe w użyciu i praktyczne.
Produkcja pieczątek metodą błyskową pozwala odwzorować precyzyjne wzory odbić – nawet takich, które zawierają niewielkie elementy. Dzięki temu sprawdzą się doskonale np. jako pieczątki firmowe, które muszą zawierać dużą ilość informacji. Poza tym pieczątki fleszowe zwykle pozwalają na szybką i łatwą wymianę tuszu oraz gumki stemplującej.
Produkcja pieczątek z wykorzystaniem techniki fleszowej jest zwykle znacznie droższa niż produkcja stempli techniką polimerową.
Technika laserowa
W tym przypadku grawer na gumce odciskowej wykonywany jest przy użyciu wiązki lasera, emitowanego ze specjalnego urządzenia. Umożliwia to precyzyjne naniesienie na płytkę nawet niewielkich elementów, a także znaków graficznych (takich jak firmowe logo lub ozdobny symbol w pieczątkach okolicznościowych).
Parametry nanoszenia wzorów na płytki stemplujące kontroluje specjalne oprogramowanie komputerowe – przy jego pomocy można ustawiać odpowiednią moc lasera lub szybkość działania. Ponadto takie stemple charakteryzuje wysoka jakość, trwałość i dobry stosunek jakości do ceny. Ponadto czas produkcji jest zazwyczaj najkrótszy spośród wszystkich tu opisanych.
Jeśli chcesz zamówić pieczątki online, skorzystaj z naszego formularza – możesz tam zaprojektować wzór odbicia lub wgrać przygotowany wcześniej projekt (w formacje jpg).
Dodaj komentarz