Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania firmowych wydatków. Na jej korzyść przemawia niewielka ilość formalności, z którymi musi zmierzyć się przedsiębiorca – na przykład w porównaniu do kredytów firmowych. Sprawdź, jak wygląda procedura leasingowa, jakie dokumenty będą Ci do niej niezbędne oraz jaką rolę w tym wszystkim odgrywa… pieczątka firmowa.
Umowa leasingowa – najważniejsze informacje
Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu:
- Leasing operacyjny – to najpopularniejsza forma leasingu wśród przedsiębiorców. W modelu tym firma leasingowa pozostaje właścicielem przedmiotu (np. samochodu) przez cały okres trwania umowy.
- Leasing finansowy – przy tej formie umowy leasingobiorca od razu staje się właścicielem przedmiotu i to on dokonuje jego amortyzacji. Umowa leasingu finansowego jest bardziej skomplikowana i wiąże się z nieco większą liczbą formalności.
Umowa leasingowa może różnić się w zależności od wybranej formy leasingu, jego przedmiotu oraz wymogów firmy leasingowej. W każdym wypadku do jej zawarcia niezbędne jest jednak określenie wartości netto przedmiotu oraz minimalnej opłaty wstępnej (najczęściej jest to 10% wartości przedmiotu), którą ponieść musi przedsiębiorca.
Jak zawrzeć umowę leasingową?
Jeżeli jesteś zainteresowany leasingiem sprzętu lub samochodu firmowego, w pierwszej kolejności powinieneś wybrać dostawcę, u którego chcesz dokonać zakupu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć uwagę na cenę przedmiotu, termin jego dostawy oraz warunki płatności. Kiedy zdecydujesz się na zakup, poproś sprzedającego o wystawienie faktury pro forma – zwróć uwagę, by znalazły się na niej informacje o cenie przedmiotu oraz jego dokładna specyfikacja. Warto również, by na dokumencie znalazł się stempel firmowy, jednak nie jest to wymóg konieczny.
Następnym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest dostarczenie faktury pro forma oraz pozostałych dokumentów do firmy leasingowej.
Jakie dokumenty do umowy leasingu?
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy leasingu ustalana jest przez firmę leasingową.
Dla osób fizycznych, które prowadzą działalność wpisaną do CEiDG, najczęściej są to:
- wpis do CEiDG,
- zaświadczenie o numerze NIP i REGON,
- dowód osobisty,
- dowód osobisty poręczyciela,
- umowa spółki – w przypadku spółki cywilnej.
Dla spółek prawa handlowego:
- wypis z KRS (ważny przez co najmniej 3 miesiące),
- umowa spółki,
- zaświadczenie o numerze NIP i REGON.
Niektóre firmy leasingowe mogą wymagać również dokumentów, które służą ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Zalicza się do nich deklaracje podatkowe, niezaleganie z opłatami w US i ZUS czy oświadczenie o stanie zobowiązań.
Po ustaleniu warunków leasingu, przedsiębiorca oraz firma leasingowa podpisują umowę. W większości przypadków konieczne będzie użycie firmowej pieczątki, dlatego warto mieć ją przy sobie podczas dokonywania formalności.
Dodaj komentarz