Ekologia to coraz powszechniejszy temat, który pojawia się już nie tylko w odniesieniu do żywności, ale także w wielu innych obszarach życia. Kupujemy ekologiczne kosmetyki, zabieramy na zakupy torby wielorazowego użytku i staramy się produkować coraz mniej śmieci. Zmiany zaczynają być widoczne powoli, ale jest to kierunek jak najbardziej słuszny, którym stopniowo, racjonalnie powinien zacząć podążać każdy z nas. O ile w domu ekologiczne rozwiązania wprowadzić stosunkowo łatwo, o tyle w biurze może wydawać się to wyzwaniem. Czy na pewno? Sprawdź, jak w prosty sposób sprawić, by biuro było bardziej eko.
Ograniczona produkcja śmieci
Zmniejszenie produkcji śmieci, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, może znacznie przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska. Za popularyzację takiej postawy odpowiada w dużej mierze tzw. ruch zero waste (w dosłownym tłumaczeniu: zero marnowania) lub jego łagodniejsza odmiana less waste (mniej marnowania).
Ruchy zero i less waste mają na celu zmienić świadomość konsumentów i przyczynić się do wzrostu świadomości w społeczeństwie – zarówno na temat świadomego kupowania, jak i świadomego korzystania z przedmiotów tak długo, jak to możliwe.
Jak ruch ograniczyć produkcję śmieci w biurze? Pomysłów jest mnóstwo. Oto kilka z nich:
- Ograniczenie zużycia plastiku – brak jednorazowych sztućców, talerzyków, kubków na napoje i kawę (i nieużywanie ich podczas firmowych imprez), zastąpienie butelek z wodą dystrybutorami lub propagowanie picia wody z kranu (ewentualnie montaż filtrów), ograniczenie zużycia plastikowych materiałów biurowych, takich jak koszulki na papier czy plastikowe spinacze do papieru.
- Zmniejszenie ilości wydruków – obowiązek druku obustronnego czy wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów.
- Wykorzystywanie materiałów biurowych tak długo, jak to możliwe i korzystanie z wielorazowych materiałów, np. długopisów z wymiennymi wkładami.
Poza tym warto wprowadzić w biurze segregację śmieci i edukować pracowników w tym zakresie.
Ekologiczne materiały biurowe
Ekologiczne materiały biurowe to takie, które są wyprodukowane z przyjaznych dla środowiska materiałów i podlegają recyklingowi. Zaliczają się do nich np. papierowe segregatory i kartony do przechowywania dokumentów. Ponadto możesz korzystać tylko z ekologicznego papieru opatrzonego odpowiednim certyfikatem, a błędne wydruki (zadrukowane jednostronnie), przeznaczać na notatki.
Możesz postawić też na ekologiczne pieczątki. Jakie? Na przykład drewniane stemple – są one nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne i niezwykle trwałe. Jeśli zależy Ci na wygodnych produktach, które można nosic przy sobie, postaw na automaty samotuszujące (pieczątki firmowe lub imienne), wykonane z biodegradowalnych materiałów. Często do tworzenia takich produktów zużywa się mniej CO2 niż w podczas produkcji innych stempli plastikowych.
Inne rozwiązania
Poza wymienionymi wyżej sposobami, w biurze można wprowadzić też wiele innych rozwiązań, które będą bardziej ekologiczne, a do tego także ekonomiczne i przyczynią się do wzrostu oszczędności. Na przykład:
- Montaż energooszczędnego oświetlenia,
- Montaż energooszczędnej zmywarki,
- Redukcja użycia worków na śmieci – w koszach na papier można całkowicie z nich zrezygnować, a w innych wykorzystywać je wielokrotnie,
- Montaż dozowników papieru do rąk w łazienkach.
Jak widać stworzenie ekologicznego biura, nie jest trudne. Ważne, aby zmiany wprowadzać stopniowo i małymi krokami coraz bardziej ograniczać produkcję śmieci i zużycie materiałów, które nie podlegają recyklingowi. Jeśli chcesz aktywizować pracowników, możesz zaangażować ich do wdrażania zmian – być może zaskoczą Cię ciekawymi pomysłami. 🙂
Dodaj komentarz