Pieczątka lekarska standardowa
Obok kitla i stetoskopu podstawa wyposażenia każdego medyka. Przez lata przyjęło się, że lekarskie pieczątki mają postać niewielkiego podłużnego pudełka w kolorze srebrnym. Chcielibyśmy zaproponować pewne zmiany- jak poniżej:
Co poza obudową mieć powinna taka pieczątka?
W przypadku tego typu stempli nie ma miejsca na nadmierną kreatywność. Treść odbicia regulują bowiem przepisy.
Zgodnie z UCHWAŁĄ Nr 6/24/IX NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 26 stycznia 2024 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej:
Pieczątka lekarska zawiera następujące dane:
- imię lub imiona i nazwisko,
- tytuł zawodowy, tj. “lekarz” (“lek.”) albo “lekarz dentysta” (“lek. dent.”),
- numer prawa wykonywania zawodu.
Pieczątka lekarska może ponadto zawierać następujące dane:
- posiadany tytuł i stopień naukowy,
- posiadane specjalizacje i umiejętności zawodowe, zgodnie z brzmieniem określonym w dyplomie, zaświadczeniu lub certyfikacie, potwierdzającym ich uzyskanie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
- nazwę uczelni i kierunku, na którym lekarz lub lekarz dentysta uzyskał dyplom,
- numer telefonu wraz z prefiksem międzynarodowym,
- adres miejsca zamieszkania,
- adres poczty elektronicznej.
W zależności od tego, z ilu dodatkowych treści zamierzamy skorzystać, możemy wybrać większy lub mniejszy stempel.
Jest wiele specjalizacji lekarskich, dlatego też pieczątka lekarska ma kilka wariantów. Na szczególną uwagę zasługuje stempel lekarza weterynarii.
Pieczątka lekarza weterynarii
Prawidłowy wygląd pieczątki lekarza weterynarii powinien spełniać określone wymogi, które zostały określone w Uchwale Nr 115/2008/IV Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 12 grudnia 2008 roku. W paragrafie drugim znajdziemy szczegółowy opis:
Pieczątka powinna mieć kształt prostokąta o wymiarach nie przekraczających: wysokości 25mm i szerokości 60mm oraz zawierać:
Tekst poziomy:
- imię i nazwisko, przed którym mogą być zamieszczone posiadane stopnie i tytuły
- LEKARZ WETERYNARII – pisane wersalikami, bez skrótów
- tytuł specjalisty przyznany na podstawie obowiązujących przepisów regulujących zasady uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii.
Tekst pionowy:
Numer prawa wykonywania zawodu – w prostokątnej ramce, z prawej strony, pionowo, drukiem pogrubionym. Cyfry powinny być ustawione prostopadle do pozostałej treści pieczątki, a ich wielkość i rozmieszczenie powinny zapewniać dobrą czytelność numeru prawa wykonywania zawodu, po odciśnięciu pieczątki na dokumencie.
Ponadto w tekście poziomym pieczątka może zawierać: miejscowość, ulicę, numer domu, numer lokalu oraz telefon / fax, miejsce wykonywania zawodu przez lekarza weterynarii lub miejsce jego zamieszkania, bądź oba te adresy i telefony, według wyboru lekarza, przeznaczone dla korespondencji i kontaktu (tel. / fax) z lekarzem weterynarii.
Proces zamawiania pieczątki lekarskiej (zarówno standardowej, jak i dla weterynarzy) w sklepie pieczątki-online.eu wygląda podobnie jak w przypadku każdej innej firmowej.
Sposób składania zamówienia, wybór typu i rozmiaru pieczątki omówiliśmy we wpisie: “Zamawianie pieczątki firmowej – krok po kroku”.
Dodaj komentarz