Stemple plastikowe i stemple drewniane to klasyka wśród pieczątek. Są niedrogie, łatwe w użyciu, solidnie wykonane i trwałe. Sprawdzają się doskonale w biurach, urzędach i wszędzie tam, gdzie ceni się funkcjonalność oraz… oszczędności. Dużą zaletą stempli drewnianych i plastikowych jest ich niska cena. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice w obu typach pieczątek, a potem wybierz produkt idealny dla siebie.
Kształt, rozmiar i waga
Zarówno stemple plastikowe, jak i stemple drewniane dostępne są w kilku rozmiarach i kształtach.
Klasyczny kształt prostokąta znajdziesz wśród modeli plastikowych i drewnianych. Ich wymiary są podobne. Wśród stempli plastikowych znajdziesz produkty z powierzchnią stemplującą o wymiarach:
- 45 x 20 mm,
- 60 x 25 mm,
- 75 x 45 mm,
- 85 x 55 mm,
- 95 x 65 mm.
Stemple drewniane mogą mieć następujące wymiary:
- 15 x 15 mm,
- 25 x 25 mm,
- 35 x 10 mm,
- 40 x 15 mm,
- 45 x 20 mm,
- 50 x 50 mm,
- 60 x 10 mm,
- 60 x 25 mm,
- 70 x 40 mm,
- 80 x 40 mm,
- 80 x 50 mm,
- 70 x 70 mm,
- 100 x 50 mm,
- 100 x 70 mm,
- 100 x 80 mm,
- 120 x 80 mm,
- 140 x 80 mm,
- 140 x 100 mm,
- 180 x 100 mm,
- 190 x 120 mm,
- 240 x 180 mm.
Jak widać, wśród stempli drewnianych pojawia się także nietypowy kształt kwadratowy.
Dostępne są także okrągłe stemple drewniane o średnicy:
- 20 mm,
- 30 mm,
- 40 mm,
- 50 mm,
- 60 mm.
Wśród stempli plastikowych występują stemple okrągłe o średnicy 20 i 40 mm, a także stemple w kształcie elipsy o wymiarach 67 x 47 mm.
Stemple plastikowe zostały wyprodukowane z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, dlatego są nieco lżejsze niż stemple drewniane.
Design
Pieczątki drewniane doceniane są za klasyczną, prostą konstrukcję i estetyczny design. Zostały wykonane z drewna o jasnym, ciepłym odcieniu, dzięki czemu mogą stać się ozdobą każdego biurka. Są eleganckie i gustowne. Ponieważ drewno jest surowcem, które od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością, stemple drewniane wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Ponadto są też przyjazne środowisku.
Stemple plastikowe wykonane zostały z tworzywa w kolorze czarnym. Uchwyty produktów zakończone są kolorowymi rączkami. Pieczątki plastikowe są proste, a ich design pasuje do większości artykułów biurowych i papierniczych, które zwykle znajdują się na biurkach w urzędach czy biurach.
Przeznaczenie
Podłużne lub kwadratowe stemple plastikowe i drewniane sprawdzają się jako:
- pieczątki firmowe,
- pieczątki kancelaryjne i biurowe,
- pieczątki imienne,
- pieczątki urzędowe i szkolne.
Okrągłe stemple natomiast mogą być wykorzystywane np. jako:
- pieczątki dla dzieci (motywacyjne, edukacyjne lub służące do zabawy),
- pieczątki okolicznościowe, ozdobne (np. pieczątki ślubne),
- exlibris (stemple stawiane w książkach w celu oznaczenia ich przynależności do danego księgozbioru).
Największe ze wszystkich stempli, czyli tak zwane pieczątki ekstra duże i tabelaryczne, których wymiary zaczynają się od 70 x 40 mm, są wykorzystywane np. jako pieczątki księgowe (do tzw. dekretacji księgowej). Największe stemple drewniane są w formie kołyski, pozwalającej na dokładne odbicie każdej części pieczątki.
Co wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje preferencje i potrzeby. Pieczątki drewniane są lżejsze, a gryfy zakończone są okrągłymi rączkami, które ułatwiają chwytanie. Tworzywo, z którego zostały wykonane, jest przyjemne w dotyku.
Stemple drewniane są nieco cięższe, jednak równocześnie także wyjątkowo solidne, a do tego estetyczne i przyjazne środowisku. Idealne także dla dzieci czy jako pieczątki okolicznościowe.
Stemple na zamówienie
W naszej ofercie znajdziesz zarówno stemple plastikowe, jak i drewniane. Możesz wybierać spośród wieli różnych rozmiarów i kształtów. Wzór odbicia możesz zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z naszych szablonów.
Dodaj komentarz