Według polskiego prawa jedna osoba może prowadzić tylko jedną jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), mieć jeden NIP i jeden wpis do CEIDG. Czy w takim wypadku jedna firma może mieć więcej niż jedną nazwę? A co w sytuacji, gdy chcesz prowadzić działalność na różne sposoby i w różnych formach, np. mieć sklep zoologiczny i agencję marketingową? Masz do wyboru kilka opcji. Zaraz dowiesz się, jakie.
Dwie nazwy jednej firmy, w ramach jednego wpisu do CEIDG?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i masz już jeden wpis w CEIDG, nie możesz dokonać kolejnych wpisów. Jeśli jednak chcesz otworzyć drugą markę w ramach prowadzonej firmy, możesz to zrobić, rozszerzając jej działalność. Jak? Aktualizując swój wpis w CEIDG przez podanie kolejnych kodów PKD oraz ewentualnie przez dodanie kolejnych miejsc wykonywania działalności. Organy podatkowe pozwalają na to, aby przedsiębiorca miał kilka marek w ramach jednej działalności. Jak w tym wypadku rozwiązać problem z nazwą firmy?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jej nazwą co do zasady jest zawsze imię i nazwisko przedsiębiorcy. Do imienia i nazwiska można jednak dodawać inne człony i stosować je zamiennie (w zależności od tego, z którym działem firmy jest związana wykonywana czynność). Inaczej mówiąc, na fakturze zawsze musi znaleźć się Twoje imię i nazwisko oraz pozostałe dane zgodne z wpisem do CEIDG, ale do imienia i nazwiska możesz dodać nazwę identyfikującą rodzaj działalności.
Przykład. Pani Beata Kowalska prowadzi zakład fotograficzny. Nazwa jej firmy zgłoszona do CEIDG to „Beata Kowalska. Fotografia”. Z czasem pani Beata chce otworzyć także kwiaciarnię. Rozszerza działalność poprzez dodanie odpowiedniego kodu PKD i zmienia nazwę na „Beata Kowalska. Fotografia. Usługi Florystyczne”. Wystawiając fakturę za usługę fotograficzną, na fakturze podaje nazwę „Beata Kowalska. Fotografia”. Z kolei na fakturze wystawionej z ramienia kwiaciarni podaje nazwę „Beata Kowalska. Usługi Florystyczne”.
Ważne! Nazwy muszą identyfikować świadczone usługi i nie mogą wprowadzać w błąd odbiorców, czyli potencjalnych klientów.
Działalności gospodarcze jednego przedsiębiorcy, funkcjonujące pod różnymi nazwami mogą być traktowane np. jako oddziały tej samej firmy. W tej sytuacji odrębne nazwy mogłyby zostać nadane np. po to, by odróżnić je od siebie na rynku. Nie będą one jednak odrębnymi firmami. Nadal będą zarejestrowane w jednym wpisie do CEIDG. Po prostu w obrocie handlowym będą funkcjonować jako dwie osobne marki.
Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółki
Jeśli chcesz mieć dwie odrębne firmy z dwiema różnymi nazwami, ale prowadzisz już jednoosobową działalność gospodarczą, możesz dodatkowo otworzyć spółkę. Zgodnie z polskim prawem możesz mieć tylko jedną JDG, ale dowolną liczbę spółek. Takie rozwiązanie pozwala Ci zupełnie rozdzielić od siebie prowadzone przedsiębiorstwa. Musisz mieć jednak na uwadze, że w takiej sytuacji trzeba będzie opłacać podwójne składki zdrowotne.
Decydując się na prowadzenie różnych firm albo na rozszerzenie działalności gospodarczej i prowadzenie różnych działalności pod jednym NIP-em, warto zamówić różne rodzaje pieczątek. Na każdej z nich możesz zamieścić dane właściwe dla konkretnej marki – łącznie z jej logo, adresem, stroną www czy hasłem reklamowym. Jeśli szukasz dla siebie stempla firmowego, zapraszamy do skorzystania z naszego formularza zamówień.
Dodaj komentarz