Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad pakietem e-usług w ramach projektu internetowy e-Urząd Skarbowy, w skrócie e-US. Pierwsze e-usługi zostały uruchomione 1 lutego 2021. Docelowo cały pakiet ma służyć zarówno podatnikom, płatnikom i pełnomocnikom, jak i komornikom sądowym oraz notariuszom. Zakończenie prac jest planowane na wrzesień 2022 roku. Sprawdź, co możesz załatwić w e-US i jak korzystać z serwisu.
Czemu ma służyć e-Urząd Skarbowy?
Internetowy e-US ma zwiększać wygodę załatwiania spraw urzędowych i pomagać zaoszczędzić czas przedsiębiorców (i nie tylko). Zgodnie z zapewnieniami pomysłodawców i twórców e-US za pośrednictwem jednej platformy możliwe będzie szybkie, wygodne i kompleksowe załatwienie spraw podatkowych, a także dostęp do e-usług KAS. Co istotne, aby dokonać formalności online, nie będzie potrzebny podpis elektroniczny.
Podatnicy będą mieli dostęp do statusu aktualnych spraw i złożonych dokumentów oraz bieżących rozliczeń. Możliwa ma być też łatwa aktualizacja informacji dotyczących podatnika oraz płatności online dla wszystkich e-usług.
Zgodnie z deklaracjami szefowej KAS Magdaleny Rzeczkowskiej, projekt e-US ma być jednym z elementów większego programu Klient w centrum uwagi KAS. Wszystkie podjęte w tym zakresie działania mają usprawnić i wzmocnić bezpośredni kontakt z podatnikami oraz ułatwić załatwianie spraw urzędowych.
Tyle, jeśli chodzi o teorię. Jak u-US wygląda w praktyce i co już teraz możesz załatwić za pośrednictwem platformy? Sprawdźmy.
Co załatwisz w e-US?
Platforma e-US od 1.02.2021 oferuje m.in.:
- Dostęp do danych podatkowych, takich jak dane o podatniku, działalności gospodarczej, historii logowania czy mikrorachunku podatkowym,
- Integrację z usługą Twój e-PIT,
- Możliwość płatności online – początkowo funkcja ta jest dostępna dla osób fizycznych, które chcą dokonać płatności w zakresie PIT, CIT, VAT, PPC, a także podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów,
- Dostęp do aplikacji e-mikrofirma,
- Możliwość złożenia niektórych pism online, np. wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań
W kolejnych etapach planowane jest wdrożenie funkcjonalności, takich jak:
- Integracja z serwisem e-TOLL,
- e-zaświadczenia,
- usługi dla notariuszy i komorników sądowych,
- usługi pozwalające na składanie oraz udostępnianie informacji i stanie bieżących spraw.
Dostęp i logowanie do e-Urzędu Skarbowego
Aby zalogować się do e-US, należy skorzystać ze strony podatki.gov.pl i kliknąć „e-Urząd Skarbowy” w prawym górnym rogu ekranu, lub wejść bezpośrednio na tę stronę: podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy. Możesz zalogować się na różne sposoby:
- Poprzez login.gov.pl, czyli przez Profil Zaufany, e-dowód lub przy pomocy bankowości elektronicznej (więcej na temat Profilu Zaufanego przeczytasz tutaj),
- Twoimi danymi podatkowymi – podając NIP bądź PESEL i kwotę przychodów,
- Przez aplikację mObywatel.
Ważne! Wybór metody logowania wpływa na to, do jakich e-usług będziesz mieć dostęp. Logując się przez Profil Zaufany, e-dowód czy bankowość elektroniczną otrzymasz dostęp do wszystkich e-usług Urzędu Skarbowego. Jeśli skorzystasz z opcji logowania przy pomocy danych podatkowych, dostaniesz dostęp tylko do danych podatnika i usługi Twój e-PIT.
Jeśli chcesz być na bieżąco z istotnymi informacjami dla przedsiębiorców (i nie tylko) śledź nasz blog i polub nasz profil na Facebooku. Zapraszamy!
Dodaj komentarz