Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Umowa o pracę czy B2B – co opłaca się bardziej? Zalety i wady popularnych form zatrudnienia

W ciągu ostatnich miesięcy, z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń, rynek pracy przeszedł prawdziwą rewolucję. Coraz większa liczba pracodawców oferuje zatrudnienie w formie zdalnej i pozwala przyszłym pracownikom na wybór umowy, którą się z nimi zwiążą – kontrakt B2B lub umowę o pracę. Które rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo? Jakie wady i zalety mają wspomniane umowy? O tym wszystkim opowiemy w poniższym tekście. Zapraszamy!

Umowa o pracę czy B2B

Umowa B2B – na czym polega?

B2B to skrót dla określenia business to business i używany bywa w przypadku świadczenia usług przez jedną firmę dla drugiej. Zawarcie kontraktu B2B wiąże się z koniecznością samozatrudnienia (założenia działalności gospodarczej) i świadczenia określonych umową usług jako podmiot gospodarczy.

W praktyce B2B najczęściej sprowadza się do założenia przez „pracownika” jednoosobowej działalności gospodarczej i wystawiania „pracodawcy” cyklicznych faktur, na kwotę uzgodnionego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Tutaj możesz przeczytać, jak założyć firmę przez internet. Zajrzyj koniecznie, jeżeli planujesz podpisać kontrakt B2B!

Dlaczego samozatrudnienie?

Skąd bierze się popularność B2B i dlaczego model ten coraz częściej zastępuje umowę o pracę? Z powodu korzyści finansowych dla obydwu stron kontraktu – samozatrudniony pracownik może zarobić więcej, a pracodawca ponieść niższe koszty.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na umowie o pracę zarabia 6000 zł brutto, czyli około 4300 zł na rękę.  Całkowity koszt zatrudnienia, jaki ponosi pracodawca, to niecałe 7230 zł.

W sytuacji, gdy pracownik wystawi fakturę na 6000 zł + VAT, nawet po odliczeniu należnych składek ZUS i podatku dochodowego, w jego kieszeni pozostanie więcej pieniędzy. Układ ten będzie szczególnie korzystny, dzięki ulgom, na jakie w ZUS mogą liczyć nowi przedsiębiorcy.

Więcej informacji na temat ulg ZUS, przeczytasz tutaj:

Pozostałe zalety i wady kontraktu B2B

Większa ilość gotówki w kieszeni pracownika (i pracodawcy) to niejedyna zaleta, jaką niesie samozatrudnienie. Wśród najważniejszych plusów B2B wymienia się także:

  • Większa elastyczność – warunki kontraktu (np. godziny pracy) negocjuje się łatwiej niż umowy o pracę, gdzie wiele ograniczeń wynika z zapisów prawa pracy.
  • Możliwość legalnego dorobienia – jako przedsiębiorca możesz świadczyć usługi większej liczbie podmiotów i łatwo się z nimi rozliczać.
  • Wybór sposobu opodatkowania – jeżeli osiągasz wysokie zarobki, możesz zdecydować się na podatek liniowy o stałej wysokości.
  • Rozliczanie kosztów działalności – wydatki, które są bezpośrednio związane z wykonywaną pracą, możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności (i tym samym obniżyć swoje podatki).
  • Ulgi, dotacje, dofinansowania – jako przedsiębiorca możesz korzystać z wielu możliwości, oferowanych przez państwo i Unię Europejską.

Pomimo wielu zalet, B2B nie jest modelem doskonałym. Jego podstawowym minusem jest brak pracowniczych przywilejów, takich jak płatny urlop wypoczynkowy. Dla wielu osób sporą niedogodnością są również formalności, których trzeba dopełniać.

Dodaj komentarz