Mimo rosnącej cyfryzacji świata, wiele osób posiada w prywatnych biblioteczkach zbiory ulubionych książek. Aby zabezpieczyć się przed utratą woluminów, a także oznaczyć je unikatowym symbolem, warto postawić na nich znak własności w postaci pieczątki exlibris. Co to jest? Skąd wzięła się ta tradycja i jak można wykorzystać ją w dzisiejszych czasach?
Czym jest exlibris i jaką ma historię?
„Ex libris” w tłumaczeniu z łaciny oznacza „z książek”. Jest to znak graficzny, przedstawiający konkretny symbol, imię i nazwisko, inicjały lub logo instytucji. Mocowany jest do okładek książek lub stron tytułowych, w formie zadrukowanych kartek lub odbijany na woluminie za pomocą pieczątki. Symbolizuje przynależność danej książki do określonego księgozbioru.
Na świecie pierwsze exlibrisy pojawiły się już w XIV wieku p.n.e. – były to gliniane tabliczki dołączane przez egipskich pisarzy do tworzonych przez nich skryptów. Historia exlibrisu w Polsce sięga II połowy XIV wieku, kiedy to w księgach malowano herby ich właścicieli.
Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem technik zdobniczych, exlibris rozwinął się, jako znak własności, przybierając najróżniejsze, piękne formy.
Jak dziś wykorzystywany jest exlibris?
W dzisiejszych czasach posługiwanie się exlibrisem jest oznaką przywiązania do tradycji, a także symbolem poszanowania książek i dbałości o zgromadzone woluminy. Stanowi też formę zabezpieczenia przed zgubieniem książki oraz pewien rodzaj motywacji dla osoby, która pożycza daną pozycję – odbita na stronie tytułowej pieczęć przypomina, że książki należy traktować z należytym szacunkiem i kto jest jej właścicielem. Exlibrisy pełnią także funkcję ozdobną i są świadectwem dumy płynącej z posiadania konkretnego egzemplarza.
Ekslibris może być również doskonałym prezentem dla osób, które kochają czytać i zgromadziły już własny księgozbiór, albo dla wszystkich, dopiero zakładających prywatne kolekcje. Taki nietypowy, ale jakże wyjątkowy upominek, na pewno ucieszy nie tylko miłośników tradycji, ale wszystkie osoby, które cenią sobie wartości, płynące z czytania.
Jeśli chcesz podarować komuś personalizowaną pieczątkę lub zamówić ją dla siebie, skorzystaj z naszego formularza. Możesz wgrać zarówno swój projekt, jak i skorzystać z naszych gotowych wzorów.
Exlibris jest też dobrym pomysłem na wyróżnianie wręczanych prezentów i nagród. Jeśli pracujesz w instytucji, która cyklicznie wręcza nagrody i podziękowania, lub gdy po prostu chcesz w ten sposób wyróżniać woluminy, którymi obdarowujesz bliskich, możesz stworzyć specjalny wzór pieczątki. Wystarczy, że zamieścisz na niej wybraną treść lub grafikę i zostawisz miejsce na datę, imię i nazwisko.
Jak powinna wyglądać pieczątka ex-libris?
To, jak będzie wyglądać Twój exlibris, zależy tylko od Ciebie i Twoich upodobań. Zwyczajowo na pieczęci zamieszcza się zdobione inicjały, imię i nazwisko lub symbol, a także słowa Ex libris. Możesz rozszerzyć wór o zwrot „Należy do”, a także odbicie Twojego odręcznego podpisu. Exlibris będzie prezentować się dumnie w formie pieczątki drewnianej, którą znajdziesz w naszej ofercie.
Dodaj komentarz