Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak powinna wyglądać pieczątka diagnosty laboratoryjnego?

Pieczątka diagnosty laboratoryjnego należy do grupy pieczątek, których wzory są normowane prawnie. Określa to uchwała Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z 4 listopada 2009 roku, do której w roku 2013 wniesiono poprawki. Sprawdź, jak powinien wyglądać wzór pieczątki diagnosty laboratoryjnego i kto może posługiwać się takim tytułem.

Kto może posługiwać się tytułem diagnosty laboratoryjnego – tytuł specjalisty a tytuł zgodny z dyplomem

pieczątka diagnosty laboratoryjnego
pieczątka diagnosty laboratoryjnego

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 kwietnia 2004 roku w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych rozróżnia kwestię posługiwania się tytułem diagnosty laboratoryjnego, w zależności od uzyskanego stopnia. Ściślej rzecz ujmując:

  • Diagności laboratoryjni, którzy uzyskali specjalizację I stopnia, zachowują prawa wynikające z uzyskania tego tytułu – świadczy o tym zapis w paragrafie 36. wspomnianej ustawy. Nie ma w nim jednak mowy o prawie do posługiwania się tytułem specjalisty. Diagności laboratoryjni z I stopniem specjalizacji mogą posługiwać się natomiast tytułem, który jest zgodny ze zdobytym dyplomem (np. analityk kliniczny czy mikrobiolog)
  • Diagności laboratoryjni, którzy uzyskali specjalizację II stopnia, zachowują prawo do posługiwania się uzyskanym tytułem specjalisty (zgodnie z paragrafem 37.). W związku z tym, tytułem specjalisty może posługiwać się osoba, która uzyskała specjalizację II stopnia lub ukończyła jednolite szkolenie specjalizacyjne i zdała egzamin państwowy.

Jak powinna wyglądać pieczątka diagnosty laboratoryjnego

Uchwała Nr 82/II/2009 Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z dnia 4 listopada 2009 roku w sprawie ustalenia wzoru pieczątki diagnosty laboratoryjnego, precyzuje, iż wzór pieczątki diagnosty laboratoryjnego powinien zawierać następujące elementy:

  • tytuł zawodowy lub stopień i tytuł naukowy – zapisane przed nazwiskiem;
  • pełne imię i nazwisko diagnosty laboratoryjnego;
  • „DIAGNOSTA LABORATORYJNY” – obowiązkowy jest zapis dużymi literami i bez skrótów;
  • tytuł specjalisty, zgodny z zapisem dyplomu lub zaświadczenia, potwierdzającego uzyskanie specjalizacji na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych – w sytuacji, gdy diagnosta laboratoryjny uzyskał taki tytuł;
  • tytuł European Clinical Chemist z nadanym numerem wpisu lub inne posiadane, nadane uprawnienia międzynarodowe, w okresie ich obowiązywania – również tylko wtedy, gdy diagnosta ma uprawnienia międzynarodowe.

W roku 2013 wprowadzono zmiany do uchwały 82/II/2009. Mimo iż poprawki były niewielkie, zmusiły one diagnostów laboratoryjnych do wymiany dotychczasowych pieczątek na nowe. Zgodnie z postanowieniami nowej uchwały, na pieczątce diagnosty laboratoryjnego powinien znaleźć się także:

  • numer prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego – zapisane pionowo z lewej strony (wg poprzedniej wersji uchwały, pieczątka diagnosty laboratoryjnego powinna zawierać numer wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych).

Jako pieczątki diagnostów laboratoryjnych doskonale sprawdzają się pieczątki imienne, pieczątki lekarskie, a nawet pieczątki firmowe. W naszym kreatorze zamówień możesz samodzielnie zaprojektować wzór pieczątki diagnosty laboratoryjnego lub wgrać własny projekt. Zapraszamy!

Zaprojektuj pieczątkę w kategorii: pieczątki medyczne »

Dodaj komentarz