Jeśli chcesz zacząć inwestować swój kapitał, ale niekoniecznie od razu masz zamiar rozpoczynać ryzykowne inwestycje na rynku finansowym, możesz zacząć od innego instrumentu – takiego, który w sposób bezpieczny będzie pracował na zyski. Jednym z takich rozwiązań jest numizmatyka, czyli… kolekcjonowanie cennych monet i medali. Jeśli monety i medale są zadbane, czyszczone i przechowywane w odpowiedni sposób, mogą mieć naprawdę dużą wartość. W co inwestować, na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!
NUMIZMATYKA – DŁUGOTERMINOWE LOKOWANIE KAPITAŁU
W roku 1996, po raz pierwszy sprzedano jedną (!) monetę za kwotę przekraczającą milion dolarów amerykańskich. Moment ten był przełomowy w podejściu do inwestowania w numizmatykę. Od tamtej pory kwoty tej wysokości na aukcjach nie są rzadkością. Oczywiście stawiając pierwsze kroki w numizmatyce, nie należy spodziewać się aż tak dużych zarobków, jednak wiedza, odpowiednie podejście i cierpliwość zdecydowanie popłacają.
A skoro już mowa o cierpliwości. Musisz nastawić się na to, że inwestowanie w pamiątkowe monety czy medale to działania długoterminowe. Zdarza się, że moneta zyskuje na wartości kilkanaście lub kilkadziesiąt procent już po roku czy dwóch latach. Pomyśl jednak ile możesz zyskać, sprzedając ją jeszcze później. Długoterminowe lokowanie kapitału jest więc najbardziej opłacalne.
NUMIZMATYKA – OD CZEGO ZACZĄĆ INWESTOWANIE?
Kupując monety czy medale, pamiętaj, że tylko oryginalne produkty to dobra lokata Twoich pieniędzy. Koniecznie sprawdź więc pochodzenie danego przedmiotu, ale monety kupuj tylko w sprawdzonych miejscach z dobrymi opiniami i długą historią. Pamiętaj też, że zawsze możesz poprosić o pomoc zewnętrznego rzeczoznawcę, niezwiązanego z salonem, w którym chcesz dokonać zakupu.
Od czego zacząć? Możesz postawić np. na serie monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Poza tym monet możesz szukać w internecie, na aukcjach i w zaufanych salonach stacjonarnych.
WIEDZA NA DOBRY POCZĄTEK
Zanim zaczniesz kupować monety, musisz wiedzieć, że istnieje różnica między monetami kolekcjonerskimi a monetami bulionowymi. Monety kolekcjonerskie mają z założenia ograniczony nakład i zwykle były wcześniej w obiegu. Wartość monety kolekcjonerskiej zależy m.in. od tego, ile egzemplarzy zachowało się do dzisiaj, jaki jest stan danej monety, z czego została wykonana i jaki jest na nią popyt. Ponadto pojawiają się także monety okolicznościowe, które wybija się na specjalne okazje, np. na rocznice dużych instytucji państwowych. Monety okolicznościowe były wyemitowane np. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.
Monety bulionowe to tzw. monety inwestycyjne. Ten rodzaj monet emituje się tylko po to, by lokować w nich swój kapitał. Ich nakład jest zwykle nieograniczony. Ich wartość jest uzależniona od tego, z jakiego kruszcu zostały wykonane i ile znajduje się go w danej monecie. Najstarszą monetą bulionową na świecie i jednocześnie jedną z najbardziej popularnych jest złoty Krugerrand z RPA
Dodaj komentarz