Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Rosną ceny mieszkań w Polsce. Jak zaoszczędzić na kupnie mieszkania?

Ceny mieszkań w Polsce rosną zaskakująco szybko. Dzisiaj dwupokojowe mieszkanie kosztuje już mniej więcej tyle samo, co 10 lat temu, czyli w czasach krachu na rynku nieruchomości. Od roku 2015 średnia wartość mieszkań wzrosła ogółem (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym) do ponad 21%. W 2019 roku zauważono wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego. Trudno się dziwić. Mieszkania stały się tak drogie, że na te z rynku pierwotnego po prostu wielu osób nie stać. Mimo to na zakupie mieszkania można zaoszczędzić. Kiedy kupić mieszkanie? Jaka może być sytuacja na rynku nieruchomości w najbliższych miesiącach? Sprawdźmy.

Jak nie stracić na kupnie mieszkania i kiedy zdecydować się na zakup nieruchomości?

Rynek nieruchomości jest dynamiczny, a poziom cen mieszkań trudny do przewodzenia. Można jednak zminimalizować ryzyko przepłacenia czy strat. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, po co kupujesz mieszkanie. Jeśli chcesz nabyć nieruchomość pod wynajem, możesz liczyć na zadowalającą stopę zwrotu. Dlaczego? Ponieważ w wielu miastach ceny wynajmu mieszkań rosną szybciej niż ceny kupna/sprzedaży. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie można też liczyć na przyzwoite koszty kredytów hipotecznych. I to może okazać się kluczem do zwiększenia zysków – kupno nieruchomości na wynajem.

Jeśli jednak chcesz kupić mieszkanie po to, by w nim mieszkać, możesz poczuć, że boom nieruchomościowy daje się we znaki Twojemu budżetowi. Możesz jednak wykazać się cierpliwością. Jeśli nie będziesz się spieszyć i nie kupisz mieszkania w najbliższym czasie, możesz zgromadzić większe oszczędności i przeznaczyć je na wkład własny, a to z kolei wpłynie na zwiększenie atrakcyjności warunków kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć!
Australijski raport „Rising inequality? A stocktake of the evidence” przedstawia następujące wnioski: jeśli rosnące ceny nieruchomości i wysokie akcje kredytowe utrzymają się w najbliższych miesiącach, prawdopodobne jest, że nierówności społeczne będą się jeszcze bardziej zaznaczać.

Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2019 i 2020 roku? Prawdopodobni będą rosły. Pocieszający jest jednak fakt, że wolniej niż dotychczas. Prawdopodobne jest, że najbliższe miesiące okażą się czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości, niewielkiego spadku popytu, lekkiej redukcji podaży i zrównoważonego wzrostu cenowego.

Wskazówka!
Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź dokładnie jego stan techniczny i upewnij się, że dopełniasz wszystkich formalności. Zdarza się, że sprzedawcy dobrze maskują wady mieszkania, które za jakiś czas mogą zdecydowanie utrudnić Ci komfort życia.

Dodaj komentarz