Pieczęć autorska to szczególny gadżet, wykorzystywany przez fotografów do oznaczania swoich dzieł. Potwierdzają one autentyczność danego zdjęcia i tym samym zwiększają jego wartość kolekcjonerską. Jaką formę przyjmuje pieczęć autorska? Czy jest ona przeznaczona jedynie dla profesjonalnych fotografów, czy może znajduje zastosowanie również w twórczości amatorów? W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z pieczątkami autorskimi.
Carte de visite, czyli historia pieczęci autorskich
Tradycja pieczęci autorskich wywodzi się z XIX wieku. W paryskim studiu André Adolphe’a Eugène’a Disdériego narodziła się moda na niewielkie fotografie portretowe, przedstawiające postacie na charakterystycznym tle (zwykle składały się na nie takie elementy, jak zasłona, kolumny czy zdobione meble). Zdjęcia przyklejane były do kartoników o nieco większych rozmiarach, na których zakład Disdériego umieszczał swoją nazwę.
Carte de visiteszybko zyskały olbrzymią sławę – wykonywano je w całej Europie (także w Polsce) i w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najpopularniejszych osób, które zostały sportretowane w ten sposób, był Napoleon Bonaparte. Ze względu na niewielki rozmiar, zdjęcia można było nosić przy sobie i pokazywać je innym osobom (prezentując przy tym nazwę zakładu fotograficznego, który je wykonał).
Moda na carte te visitepanowała przez ponad pół wieku. Ostatecznie zniknęła w latach 60. XIX wieku, kiedy narodził się trend na nieco większe zdjęcia – cartes de cabinets. Tradycja umieszczania pieczęci autorskiej na rewersie fotografii pozostała jednak wciąż żywa.
Fotografia kolekcjonerska a pieczątki autorskie
Kolekcjonowanie fotografii stało się popularne na początku XX wieku. Jeden z pierwszych zbiorów powstał w Wielkiej Brytanii, z inicjatywy królowej Wiktorii.
W latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zorganizowano aukcję fotografii – było to pierwsze wydarzenie tego typu, odbywające się z rozmachem równym aukcjom innych dzieł sztuki, takich jak malarstwo. Od tamtego czasu na całym świecie organizuje się aukcje fotografii, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem.
Fotografie, aby posiadać wartość kolekcjonerską, muszą spełniać szereg wytycznych. Najważniejsze z nich to:
- Określony autor zdjęcia.
- Pieczęć autorska na odwrocie fotografii – stempel suchy lub atramentowy.
- Sygnatura fotografa.
- Określony nakład (im mniej odbitek wykonano, tym większa jest ich wartość).
Własna pieczęć autorska – co powinna zawierać?
Stemplując wykonane przez siebie zdjęcia, zwiększasz szanse na to, że w przyszłości zyskają one wartość. Fotografie możesz oznaczać przy pomocy tradycyjnej pieczątki z tuszem lub suchego stempla, który tłoczy odbicie na papierze.
Na pieczątce autorskiej powinieneś umieścić swoje imię i nazwisko (lub pseudonim artystyczny). Do informacji tych możesz dodać również nazwę swojego zakładu fotograficznego, jego adres lub logo.
Na odwrocie zdjęcia, pod odbiciem pieczątki autorskiej, umieść tytuł fotografii, datę jej wykonania, wykorzystaną technikę, numer oraz ilość odbitek wywołanych w danym nakładzie.
Dodaj komentarz