Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Suche stemple – modna alternatywa dla tradycyjnej pieczątki

suche stemple
suche stemple

Sucha pieczęć to wyjątkowe urządzenie, które pozwala na wykonanie wyraźnego odbicia bez wykorzystania tuszu. Wybrana grafika lub tekst są umieszczane na powierzchni papieru lub innego materiału poprzez odcisk. Ostateczny efekt, jaki dają suche stemple, można porównać do tłoczenia. Skąd wziął się pomysł na suche pieczątki? W jakich sytuacjach się je wykorzystuje? Na czym dokładnie polega ich działanie? O tym wszystkim opowiemy już za chwilę.

Stempel suchy – wielowiekowa tradycja

Pierwsze suche stemple powstały ponad 5000 lat temu (około 3000 roku p.n.e.). Mieszkańcy basenu Morza Egejskiego wytwarzali prototypy dzisiejszych suchych pieczątek przy pomocy miękkich gatunków kamieni lub kości słoniowej. W materiałach tych ręcznie rzeźbiono różnego rodzaju symbole, przede wszystkim religijne.

W ciągu kolejnych wieków metody oraz materiały wykorzystywane do tworzenia suchych pieczęci były udoskonalane. Około 1000 roku p.n.e., czyli pod koniec epoki brązu, stemple zaczęły przyjmować kształt elipsy. Często wykonywano je wówczas w kamieniach szlachetnych, na zlecenie najbogatszych osób, które chciały w ten sposób podkreślić swój status materialny i społeczny.

Sucha pieczęć współcześnie

Współczesne suche stemple w niczym nie przypominają modeli, jakie wytwarzano przed wiekami – chociaż działają na tej samej zasadzie.

Konstrukcja pieczęci suchej w niczym nie przypomina tradycyjnych stempli ręcznych czy automatów samotuszujących. Kształt suchego stempla bardziej może przywodzić na myśl biurowy dziurkacz lub zszywacz. Wewnątrz metalowej konstrukcji umieszczone są dwie matryce – to właśnie na ich powierzchni laserowo graweruje się odbicie (może być to dowolna treść, grafika, logo firmowe, herb uczelni, etc.). Aby użyć pieczęci, należy umieścić papier (lub inny materiał, np. skórę) pomiędzy matrycami, a następnie zacisnąć je przy pomocy rączki wmontowanej w urządzenie.

Obawiasz się, że używanie suchej pieczęci jest to trudne? Nic bardziej mylnego! Większość urządzeń wyposażonych jest w pozycjoner odbicia, dzięki któremu możesz precyzyjnie wybrać miejsce, w którym pojawi się pieczęć. Co więcej, brak konieczności stosowania tuszu sprawia, że podczas pracy ze stemplem nie musisz obawiać się zabrudzenia rąk, biurka czy dokumentów.

Suchy stempel – zastosowanie

Unikalny, niezwykle elegancki styl odbicia suchych pieczęci sprawia, że dokumenty, na których je odbito, zyskują rangę wyjątkowo ważnych i dostojnych. Z tego względu tłoczone stemple wykorzystuje się przede wszystkim jako pieczątki okolicznościowe, na przykład na zaproszeniach ślubnych (odbicie może zawierać wówczas inicjały młodej pary, datę ślubu lub wybraną grafikę). Suche pieczęcie stawia się również na oficjalnych listach, certyfikatach, dyplomach (jako pieczątki szkolne), wizytówkach. Wykorzystuje się je także jako ex libris, czyli stempel do znakowania książek w zbiorach bibliotek publicznych lub prywatnych.

Suchy stempel – cena

W zależności od wielkości stempla, producenta czy miejsca zakupu, cena suchej pieczęci waha się od 100 do 500 złotych. Przygotowanie grawerowanej matrycy to zaś koszt kilkudziesięciu złotych.

Dodaj komentarz