Posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe.
Polskie prawo reguluje zawartość takiego stempla i zasady jego używania w przypadki instytucji państwowych, ale nie narzuca prywatnym firmom konieczności jego posiadania. Niegdyś konieczne było podpisywanie i stemplowanie faktur, jednak już od ponad 10 lat urzędnicy nie mogą wymagać od nas takich działań. Czy to oznacza, że firma może sprawnie funkcjonować bez pieczątki? Z pewnością z powodu braku stempla żaden poważny biznes jeszcze nie upadł, ale to więcej niż pewne, że wiele przedsiębiorstw dzięki posiadaniu takiego narzędzia działa sprawniej i lepiej. Dlaczego warto zaopatrzyć się w firmową pieczątkę?
Pieczątka firmowa to ważny i poręczny w użyciu nośnik informacji. Zmieści się tam nazwa i adres,
ale NIP i masa danych, które trudno zapamiętać, a które regularnie należy umieszczać na różnych papierach i dokumentach.
Kontakt za wszelką cenę. Oczywiście, zawsze można zapisać klientowi numer telefonu na serwetce. Jest szansa, że prawidłowo odczyta wszystkie cyferki i żadnej piątki nie uzna za szóstkę. Można też wręczyć wizytówkę i mieć nadzieję, że jej nie zgubi. Można też mieć pieczątkę i przystawić ją na dowolnym poręcznym papierze. Zaletą stempla jest też to, że zawierać może coś więcej niż numer telefonu. Adres biura i strony internetowej, e-mail firmy i Twój, telefon stacjonarny i bezpośredni prezesa. Nigdy nie wiadomo, jakim kanałem zechce się skontaktować klient, ważne, żeby do wszystkich miał stosowne namiary. Pieczątka zmieści wszystkie potrzebne kontakty.
Czas to pieniądz. Wyobraźmy sobie, ile czasu zajmuje wypisanie danych kontaktowych firmy. A teraz zastanówmy się, ile czasu zajmuje postawienie pieczątki. Czy trzeba coś dodawać? Sceptykom polecamy przemnożenie takich czasów przez ilość dokumentów, które przechodzą przez firmę w ciągu miesiąca. Bardzo prawdopodobne, że pieczątka gwarantuje oszczędność czasu pozwalającą na obejrzenie dobrego filmu pełnometrażowego!
Zysk wizerunkowy i potwierdzenie profesjonalizmu. Czy mielibyście zaufanie do lekarza bez stetoskopu? Raczej nie. Podobnie buduje się wiarygodność i wrażenie rzetelności w każdej innej branży: Twoje gadżety świadczą o Tobie. Pieczątka nadaje znaczenie każdej kartce papieru. To działa!
Pieczątka to coś więcej niż nośnik danych. Stempel to jest Twoja przestrzeń kreatywna. Poza klasykami takimi jak: imię, nazwisko, firma, adres, NIP, Regon, zmieścić tam możesz wszystko. Rozmiary pieczątek nie są współcześnie szczególnym ograniczeniem. Może to być logo, może to być hasło. Dowolny przekaz marketingowy przyciągający oko i gwarantujący zapamiętanie firmy. Spójrz na pieczątkę szerzej niż tylko przez pryzmat stukotu stempli na poczcie. Między Twoją firmówką a billboardem w najlepszym punkcie miasta naprawdę nie ma dużej różnicy. Wykorzystaj swoją przestrzeń odpowiednio, bo patrzą na nią klienci. Co więcej, pieczątkę, w przeciwieństwie do billboardu, zabiorą ze sobą do biura, do domu i może nawet pokażą innym.
Standardowa zawartość pieczątki:
Przepisy prawa w Polsce nie narzucają konieczności posiadania pieczątki, ale regulują jej zawartość. Rozwiązania sugerowane przez przepisy są przede wszystkim rozsądne – rzeczywiście jest tak, że t te dane przedsiębiorca musi podawać i wpisywać na setkach dokumentów. Pieczątka załatwia to szybciej i zdejmuje z nas konieczność pamiętania wszystkich informacji.
Zamówienie pieczątki firmowej jest takie proste! Masz obawy? Mamy dla Ciebie wskazówki!
Na pieczątce, niezależnie czy jest to Spółka Prawa Handlowego czy Osoba fizyczna prowadząca działalność, powinno znajdować się:
- pełna nazwa (spółki lub firmy); dodatkowo, jeśli jest to osoba fizyczna – imię i nazwisko przedsiębiorcy
- siedziba i adres
- NIP – Numer Identyfikacji Podatkowej
Ponadto, jeśli jest to Spółka Prawa Handlowego:
- oznaczenie sądu rejestrowego, w którym jest przechowywana dokumentacja spółki i numer spółki wpisanej do rejestru
- w przypadku spółek akcyjnych wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego
Rozwiązania niestandardowe:
- logo firmy
- adres e-mail i telefon
- adres strony internetowej
… i wiele, wiele innych. Zachęcamy do kreatywnego podejścia do zawartości pieczątki biurowej. Ten niestandardowy nośnik reklamowy może uatrakcyjnić nasze relacje z klientami, a to często przekłada się na zyski nieproporcjonalne do tych kilkudziesięciu złotych włożonych w stempel.
Dodaj komentarz