Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, kiedy myślisz o pieczątkach? Zapewne pisma, umowy, faktury i inne dokumenty, wymagające oznaczenia pieczęcią firmową lub imienną.
Mało kto, myśląc o stemplach, pamięta, że używa się ich także podczas wielu innych czynności, niż tych związanych z pracą biurowa. Doskonałym tego przykładem mogą być pieczątki produktowe, które większość z nas ogląda codziennie na rozmaitych produktach spożywczych. Jaką pełnią one rolę? Czym pieczątki na produktach różnią się od zwykłych stempli? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę!
Znaczenie pieczątek na produktach spożywczych – data przydatności do spożycia
Na każdym produkcie przeznaczonym do spożycia, obowiązkowo musi znajdować się data, określająca jak długo będzie się on nadawał do zjedzenia lub wypicia. W zależności od rodzaju produktu, możemy napotkać na dwa rodzaje oznaczeń – datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia.
Data minimalnej trwałości oznacza, iż produkt (pod warunkiem, że będzie przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta, np. w suchym i chłodnym miejscu lub w lodówce) zachowa swoje właściwości co najmniej do wskazanego terminu. Minimalną trwałość oznacza się określeniami „najlepiej spożyć przed 01.01.2020” lub „spożyć przed końcem GRUDNIA 2020”.
Poniżej znajdziesz przykłady najpopularniejszych wzorów odbić stempli, oznaczających datę minimalnej trwałości.
Termin przydatności do spożycia oznacza, że produkt po wskazanym terminie jest niezdatny do jedzenia czy picia. Stosuje się go w przypadku produktów, które łatwo ulegają zepsuciu, takim jak nabiał. Pieczątki produktowe określające termin przydatności do spożycia, możesz rozpoznać po formule „należy spożyć do 01.01.2020”.
Pieczątki produktowe – dopuszczenie produktu do spożycia
Tego typu pieczątki stosowane są w przemyśle mięsnym. Stemplowanie produktów mięsnych należy do zadań lekarzy weterynarii, kontrolujących produkcję. Pieczątki odciskane są bezpośrednio na produktach, mają kolor niebieski i zawierają numer identyfikacyjny danego lekarza weterynarii oraz jeden z symboli:
- okrąg dla mięsa pełnowartościowego,
- okrąg wpisany w kwadrat dla mięsa o obniżonej wartości,
- trójkąt dla mięsa nienadającego się do spożycia.
Dodatkowe oznaczenie, stosowane jedynie w przypadku mięsa wieprzowego, to kwadrat. Jego odbicie oznacza, że dana partia mięsa jest wolna od włośnicy (choroby pasożytniczej).
Stemplowanie produktów spożywczych – jajka
Pieczątki produktowe umieszczane są bezpośrednio na skorupkach oraz na etykietach wytłaczanek. Najważniejsze z nich informują o:
- rozmiarze jajek (S, M, L, XL);
- klasie jajek (A, B, C);
- metodzie produkcji, gdzie 0 oznacza hodowlę ekologiczną, 1 – wolny wybieg, 2 – chów ściółkowy, 3 – chów klatkowy.
Tusz do pieczątek produktowych
Produkty spożywcze stemplowane są przy użyciu specjalnych rodzajów tuszu do pieczątek, niezawierających substancji szkodliwych dla zdrowia. Dzięki specjalnie opracowanym formułom, pieczątki mogą być wykonywane na rozmaitych powierzchniach, m.in. szkle, metalu czy na tworzywach sztucznych.
Szukasz tuszu, dzięki któremu będziesz mógł wykonywać bezpieczne odbicia na różnorodnych materiałach? Sprawdź nasze propozycje:
Dodaj komentarz