Pieczątki tabelaryczne należą do grupy tych pieczątek, bez których trudno prowadzić w pełni profesjonalną księgowość – nawet w małym przedsiębiorstwie, urzędzie, czy instytucji. Zobacz, jakie modele mogą okazać się dla Ciebie niezbędne.
Gdzie wykorzystasz pieczątki tabelaryczne?
Pieczątki tabelaryczne, zwane inaczej tablicowymi, księgowymi, dekretacyjnymi, czy finansowymi, są największymi stemplami dostępnymi na rynku. Pozwalają przekazać użytkownikowi wiele informacji w bardzo skondensowanej formie. Znacznie ułatwia to i przyspiesza pracę.
Najczęściej pieczątki tego typu wykorzystywane są w firmach, w których powstają duże ilości dokumentów, np. faktur, rozliczeń, czy sprawozdań. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczna jest codzienna, żmudna praca papierkowa, jednak w zależności od ich treści, mogą być przydatne nawet przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Pieczątki dekretacyjne często stanowią też narzędzia pracy sekretarek, szczególnie jeśli mowa o stemplu “wpłynęło dnia”, który służy do oznaczania korespondencji firmowej.
Co znajduje się na stemplu?
Na stemplu mogą się znajdować wszelkie informacje, które wymagają specjalnej adnotacji. Największy wybór stanowią tutaj pieczątki księgowe. Do najbardziej potrzebnych należą “sprawdzono pod względem merytorycznym/ rachunkowym/ formalnym”, czy “potwierdzam za zgodność z oryginałem”. Pierwsze są niezbędne do prowadzenia pełnej księgowości, drugie mają szersze zastosowanie. Pozwalają na oznaczenie wszelkich potrzebnych do przedstawienia w innych organach (np. urzędniczych) kopii faktur, umów oraz innych ważnych dokumentów firmowych. Istnieje także możliwość wyboru tego wzoru z datownikiem.
Równie ważne w codziennej pracy księgowej są takie pieczątki finansowe jak “wydatki strukturalne”, która w łatwy sposób pozwala oznaczyć koszty zakwalifikowane jako wydatki strukturalne czy cały szereg stempli służących do dekretacji faktur. Zawarte w nim pola pozwalają na proste ujęcie dokumentu w księdze rachunkowej. Podobnie istotna jest pieczątka głównej księgowej, która jest wymagana obok podpisu.
Automat czy tradycyjny stempel?
Wybór sposobu odbijania pieczątki w dużej mierze zależy od treści zawartej na płytce stemplującej oraz indywidualnej wygody użytkowania. Najszybciej i najłatwiej korzysta się z automatu, jednak w wielu przypadkach pieczątki tabelaryczne występują w postaci drewnianego lub plastikowego stempla, który najpierw należy przyłożyć do nasączonej tuszem poduszeczki mieszczącej się w specjalnej obudowie.
W tym kontekście bardzo ciekawa wydaje się linia Colop EOS, która łączy szybkość automatu i ochronę tuszu z najwyższą jakością odbicia, którą zapewnia zabezpieczenie antypoślizgowe. Gwarantuje bardzo dobrą czytelność wszelkich liter, cyfr oraz znaków i jak w przypadku wszystkich dużych pieczątek, zawiera niezbędne informacje i puste pola, które należy uzupełniać. Jest to rodzaj stempla, który posłuży na dłużej dzięki swojej wytrzymałej obudowie.
Colop EOS to automatyczne pieczątki tabelaryczne, o różnych rozmiarach, które są bardzo precyzyjne, a do tego ekonomiczne – tusz wystarcza na ponad 20 000 odbić!
Dodaj komentarz