Twój e-PIT to rewolucyjna zmiana, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Od bieżącego roku rozliczenia będą przygotowywane przez Krajową Administrację Sądową, bez udziału podatników. Które PIT-y będą sporządzane w ten sposób? Czy będziesz mógł skorzystać z Twojego e-PIT-u? Czy zeznania przygotowane przez KAS wymagają weryfikacji, potwierdzenia, pieczątki imiennej lub firmowej? Odpowiedzi na wszystkie z tych pytań znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy!
Czym jest Twój e-PIT?
Twój e-PIT to nowa usługa wprowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zakłada ona brak konieczności własnoręcznego sporządzania rocznej deklaracji podatkowej, a także uproszczony sposób rozliczania przysługujących podatnikom ulg. W 2019 roku Krajowa Administracja Sądowa przygotuje rozliczenia PIT-37 oraz PIT-38 za rok 2018.
Podatnicy nie muszą w żaden sposób przedstawiać czy dostarczać do Urzędu Skarbowego dokumentów, które potwierdzają ich prawo do korzystania z ulg podatkowych, np. z ulgi na dzieci. Dane dotyczące przysługujących ulg zostaną automatycznie zaciągnięte z systemu KAS (na podstawie ulg z roku 2017) oraz baz danych należących do instytucji zewnętrznych.
Co z 1%? W rozliczeniu przygotowanym przez KAS 1% podatku zostanie domyślnie przeznaczony na tę samą organizację, którą podatnik wspierał w roku 2017.
Gdzie możesz zobaczyć Twój e-PIT?
Automatyczny przygotowany e-PIT będzie dostępny na stronie Portalu Podatkowego. Do wyświetlenia dokumentu konieczne będzie potwierdzenie swoich danych – możesz zrobić to przy pomocy Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli nie korzystasz z tego typu usług, będziesz mógł zalogować się przy pomocy danych autoryzacyjnych. Na stronie Portalu Podatkowego będziesz musiał podać swoje dane, kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwotę przychodu za 2018 rok (np. z PIT-11 od pracodawcy).
Twój e-PIT możesz zobaczyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku– po tym terminie deklaracja zostanie automatycznie złożona do Urzędu Skarbowego.
Zobaczyłeś swój e-PIT – co możesz zrobić dalej?
Po zalogowaniu się do Portalu Podatkowego masz następujące możliwości:
- Sprawdzić poprawność przygotowanego rozliczenia i zaakceptować go bez wprowadzania jakichkolwiek zmian.
- Zmienić wybrane informacje na rozliczeniu – na przykład wskazać inną organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku.
- Uzupełnić informacje, które nie zostały automatycznie podane przez KAS – może być to ulga na internet, ulga kredytowa, czy ulga za indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.
- W przypadku PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 uzupełnić wymagane informacje – KAS nie wypełnia automatycznie danych o przychodach z tytułu prowadzonej działalności. Zmienić ma się to w roku 2020.
- Całkowicie odrzucić rozliczenie i przygotować je samodzielnie.
Jeżeli nie zrobisz ze swoim rozliczeniem nic, 30 kwietnia zostanie ono przesłane do Urzędu Skarbowego.
Dodaj komentarz