Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Zakup mieszkania na siedzibę firmy

Jeśli prowadzisz lub chcesz zacząć prowadzić działalność gospodarczą i zastanawiasz się, gdzie ulokować swoją firmę, podpowiadamy, że jednym z rozwiązań może być zakup mieszkania z przeznaczeniem na prowadzenie takiej działalności. Rozwiązanie to daje możliwość odliczenia należnego podatku VAT oraz skorzystania z tzw. amortyzacji mieszkania. Sprawdź, co to oznacza.

Zakup mieszkania na siedzibę firmyOdliczenie podatku VAT przy zakupie mieszkania

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i kupujesz nieruchomość o przeznaczeniu użytkowym, w rozliczeniu podatkowym możesz ująć koszty związane z zakupem lokalu i odliczyć podatek VAT. W tym celu musisz przeznaczyć mieszkanie w całości na prowadzenie opodatkowanej działalności gospodarczej. Jeśli na siedzibę firmy przeznaczasz tylko część nieruchomości, np. jeden pokój, odliczenie VAT-u będzie niemożliwe.

Amortyzacja mieszkania zakupionego na siedzibę firmy

Amortyzacja mieszkania polega na stopniowym, systematycznym dodawaniu wartości kupionego mieszkania do kosztów firmy. Daje to możliwość zmniejszenia wysokości należnego podatku dochodowego. Nie przynosi to, co prawda natychmiastowych korzyści materialnych, jak w przypadku odliczenia podatku VAT, ale w dłuższej perspektywie może być opłacalne.

Aby rozliczyć amortyzację mieszkania, należy ustalić początkową wartość zakupionego mieszkania. Do wartości początkowej zalicza się m.in.:

  • cenę nieruchomości,
  • nakłady finansowe związane z remontem lokalu,
  • prowizja bankowa i odsetki naliczone przed wprowadzeniem nieruchomości do ewidencji środków trwałych,
  • opłat notarialne i sądowe,
  • prowizje dla agencji nieruchomości,
  • wynagrodzenie dla prawnika.

W przypadku lokali mieszkalnych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej metody obliczenia wartości początkowej nieruchomości. W tym celu musisz pomnożyć metraż siedziby firmy przez kwotę równą 988 zł.

Gdy obliczysz już wartość początkową mieszkania i wprowadzisz lokal do wykazu środków trwałych Twojej firmy, będziesz musiał wybrać stawkę amortyzacji. Jest ona wyrażana w procentach i określa odsetek wartości początkowej, który można odliczyć w ciągu roku. Powinna być równa 1,5%, jednak możesz zwiększyć ją nawet do 10%. Warunki do skorzystania z maksymalnej stawki amortyzacji są następujące:

  • mieszkanie musi pochodzić z rynku wtórnego i być użytkowane wcześniej przez co najmniej 60 miesięcy;
  • Ty, jako właściciel firmy, musisz wykazać, że na remont lokalu wydałeś nie mniej niż 30% wartości początkowej mieszkania.

Jeśli chcesz skorzystać z amortyzacji mieszkania, nie musisz przeznaczać całego lokalu na prowadzenie firmy. W przeciwieństwie do odliczenia VAT-u, w przypadku amortyzacji siedzibą firmy mogą być wskazane pomieszczenia. Będzie to jednak oznaczało, że amortyzacja obejmie tylko powierzchnię przeznaczoną na prowadzenie działalności, a nie cała nieruchomość.

Po więcej informacji związanych z prowadzeniem działalności, rozliczaniem podatków, fakturami czy nieruchomościami, zapraszamy na nasz blog. Jeśli natomiast szukasz pieczątki firmowej, pieczątki imiennej lub jakiejkolwiek innej, zapoznaj się z naszą ofertą. Przykładowe wzory odbić pieczątek znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz