Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? To ważne wydarzenie, więc dobrze się do niego przygotuj. Sprawdź, na czym polega umowa deweloperska i na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem, by nie dać się później zaskoczyć.
Umowa deweloperska – najważniejsze informacje
Umowa deweloperska nazywana jest czasem umową przedwstępną. Niestety często wynikają z tego powodu nieporozumienia, ponieważ umowa przedwstępna jest innym dokumentem.
Czym zatem jest umowa deweloperska? Może ona być zawierana przez osoby fizyczne, a jej przedmiotem muszą być lokale mieszkalne. Jeśli jednak pomieszczenia, takie jak garaże, komórki, miejsca parkingowe czy miejsca postojowe nie zostały wyodrębnione, jako niezależne pomieszczenia i nie została utworzona dla nich księga wieczysta, również może być o nich mowa w umowie deweloperskiej.
Umowę deweloperską podpisuje się po to, by ustalić wszystkie szczegóły z deweloperem. Mowa w niej o terminach zakończenia budowy, oddania mieszkań do użytku, a także o prawach i obowiązkach zarówno nabywcy, jak i sprzedającego.
Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę
Zanim podpiszesz umowę deweloperską, sprawdź, jakie terminy zakończenia budowy podaje deweloper. Zwróć też uwagę na zapisy o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lokalu, na punkt dotyczący daty odbioru mieszkania, a także na zapis o przeniesieniu własności z dewelopera na nabywcę.
Koniecznie sprawdź cenę i powierzchnię mieszkania oraz wszystkich innych pomieszczeń, które będziesz użytkować. Mowa m.in. o komórce lokatorskiej, garażu, miejscu postojowym czy parkingowym, ogrodzie (jeśli kupujesz mieszkanie na parterze z ogródkiem), a także tarasie czy balkonie. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje zmiany ich wielkości i czy deweloper daje sobie prawo do takich zmian.
Zwróć uwagę na koszty utrzymania mieszkania – sprawdź, jak w przyszłości będziesz rozliczać się ze zużycia mediów (na podstawie liczników czy w inny sposób), a także jakie są koszty utrzymania części wspólnych budynku (a także jak te koszty będą ustalane).
Skoro już o kosztach mowa – przyjrzyj się dokładnie wszystkim zapisom umowy i przeanalizuj każdy punkt dotyczący innych kosztów. Możesz bowiem w przyszłości płacić podatek od nieruchomości, uiszczać opłaty za użytkowanie wieczyste, a także dokładać się do wynagrodzenia dla dewelopera za zarządzanie nieruchomością, czy dla zarządcy budynku.
Poza tym dowiedz się, jakie mogą być skutki opóźnienia prac lub konsekwencje niewywiązania się z umowy przez którąkolwiek ze stron. Zwróć uwagę na to, jak zostanie zapewniony dostęp do drogi publicznej, a także czy nieruchomość jest obciążona hipoteką (możesz sprawdzić promesę banku).
Jeszcze więcej informacji na temat umowy deweloperskiej znajdziesz pod tym adresem: pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac
Dodaj komentarz