Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Planujesz zaciągnąć kredyt? Sprawdź, czym jest RRSO

Każdy, kto chociażby raz widział w telewizji lub słyszał w radio reklamę jakiegokolwiek kredytu, z pewnością zwrócił uwagę na dość enigmatyczne sformułowanie RRSO. Ten niepozorny skrót to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania w banku czy instytucji finansowej. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

RRSO a oprocentowanie kredytu

Elementem najbardziej podkreślanym w reklamach kredytów jest oprocentowanie – zazwyczaj jest ono niewielkie i łatwo przemawia do wyobraźni potencjalnego klienta banku. Tymczasem, oprocentowanie, nawet jeżeli jest bardzo niskie, nie oznacza, że kredyt czy pożyczka będą tanie i opłacalne.

Decydując się na zaciągnięcie finansowego zobowiązania nie należy ulegać jedynie niskiemu oprocentowaniu. Wskaźnikiem, jaki koniecznie należy ocenić, aby stwierdzić czy dana oferta jest korzystna, jest RRSO. Co to takiego? O tym przeczytasz już za chwilę.

RRSO, czyli rzeczywisty koszt kredytu

Co oznacza skrót RRSO? To rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten łatwo pomylić z innym, używanym często przez banki – roczna stopa oprocentowania. Teoretycznie różnią się one jedynie pierwszym słowo – rzeczywista. A jednak w praktyce pomiędzy tymi wskaźnikami jest bardzo duża różnica.

Roczna stopa oprocentowania to określenie, którego używa się w stosunku do oprocentowania kredytu (inaczej ujmując: wysokości odsetek). To właśnie tym wskaźnikiem banki i instytucje kredytowe chętnie chwalą się w reklamach. Tymczasem jest to tylko jeden z wielu kosztów, jakie poniesiemy, decydując się na zaciągnięcie kredytu.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) jest zaś wskaźnikiem, w którym banki zobowiązane są zawrzeć nie tylko wysokość odsetek, ale także wszystkie inne koszty, jakie będzie musiała ponieść osoba zaciągająca kredyt. Mogą to być na przykład:

  • Prowizja, jaką bank lub instytucja finansowa pobierają za udzielenie kredytu czy pożyczki.
  • Ubezpieczenie kredytu, które często jest obowiązkowe.
  • Opłaty za wszystkie usługi dodatkowe – może to być na przykład przyjazd pracownika firmy pożyczkowej do domu klienta (w celu podpisania umowy, wręczenia gotówki lub odbioru raty).
  • Opłata, jaką bank lub firma finansowa może naliczyć za rozpatrzenie wniosku klienta.
  • Zmiana wartości pieniądza, jaka może nastąpić, gdy klient będzie spłacał zaciągnięte zobowiązanie.

Jeżeli rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest znacznie wyższa niż odsetki kredytu, oznacza to, że bank lub firma pożyczkowa obciąży Cię wieloma innymi kosztami.

Dodaj komentarz