Czy wiesz, jak przygotować się do spotkania z klientem? Co ze sobą zabrać i jaką wiedzę zdobyć? Podpowiadamy, co należy zrobić, aby spotkanie biznesowe zakończyło się sukcesem.
1. Wiedz, co oferujesz
Być może wyda Ci się to oczywiste, ale nie sposób nie wspomnieć o tym etapie przygotowań – poznaj produkt lub usługę, którą oferujesz. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem biznesu, czy też pracujesz dla kogoś, przed spotkaniem odśwież wiedzę na temat oferty i przygotuj się merytorycznie.
2. Rozmowa telefoniczna
Jesteś przygotowany merytorycznie pod kątem oferty. Teraz czas na przygotowanie schematu rozmowy, sformułowanie chwytliwego i wiarygodnego wstępu oraz ewentualnych kontrargumentów wobec obiekcji Twojego rozmówcy.
3. Miejsce i data spotkania
Z klientem możesz spotkać się w biurze – jego lub Twoim, bądź w miejscu publicznym – restauracji lub kawiarni. Zanim zapytasz klienta, kiedy mógłby się spotkać, zastanów się, czy są takie terminy, które z jakiegoś powodu nie pasują Tobie. Najlepiej będzie, jeśli sam zaproponujesz kilka dat oraz miejsce spotkania.
4. Informacje o kliencie
Dowiedz się, jeśli to możliwe, z kim klient współpracuje lub współpracował, poznaj jego ofertę, postaraj się uzyskać informacje na temat jego zainteresowań, poszukaj w internecie opinii pracowników i współpracowników, dowiedz się, czy umawiasz się z osobą decyzyjną.
5. Oferta handlowa
Dla klienta ważne będą konkrety i zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat produktu lub usługi oraz potencjalnej współpracy. Przygotuj m.in.: portfolio, opis pełnego zakresu usług, korzyści wynikające z rozpoczęcia współpracy, cennik, informacje na temat firmy (cele, misja) oraz inne, kluczowe informacje.
6. Lista pytań
Przygotuj listę pytań do klienta – będzie Ci to niezbędne do zrozumienia jego potrzeb czy do przygotowania indywidualnej oferty.
Przemyśl też, jakie pytania klient może mieć do Ciebie i popracuj nad ewentualnymi kontrargumentami.
7. Konkurencja
Musisz wiedzieć, z kim konkurujesz. Dzięki temu wyróżnisz swoją ofertę na tle konkurencji i przygotujesz się na wypadek argumentów, takich jak: firma XY oferuje niższe ceny i więcej produktów.
Wskazówka!Ustal, na jakie ustępstwa możesz iść, aby nawiązać współpracę.
8. Plan spotkania
Aby spotkanie przebiegło sprawnie, przygotuj jego plan, materiały handlowe czy prezentację multimedialną. Unikaj sytuacji, w których nie będziesz wiedzieć, o czym rozmawiać i kiedy zakończyć spotkanie.
9. Niezbędnik
Przygotuj niezbędny sprzęt biurowy, np. długopisy czy firmowy notatnik, naładuj telefon, laptopa, zabierz ładowarki. Przyda Ci się także pieczątka biurowa. Nie musisz zabierać ze sobą dużej pieczątki firmowej, którą posługujesz się stacjonarnie. Wystarczy pieczątka kieszonkowa (np. mała pieczątka firmowa lub pieczątka imienna), na której zmieszczą się najważniejsze dane.
10. Przygotowanie SIEBIE
Ubierz się elegancko, ale niezbyt formalnie. Klient powinien odnieść wrażenie, że spotyka się z człowiekiem z charakterem, a nie przedstawicielem handlowym ubranym w służbowy uniform. Nie ubieraj się też zbyt wyzywająco. Unikaj mocnych perfum.
Wskazówka na koniec! Nie zapomnij, jaki cel przyświeca spotkaniu. Zastanów się, czy chcesz sprzedać produkt, czy poprosić klienta o jego przetestowanie. Przeanalizuj dokładnie grupę docelową, a także wady, zalety, możliwości i ceny Twoich produktów.
Zaprojektuj pieczątkę w kategorii: pieczątki biurowe »
Dostępne modele pieczątek kieszonkowych:
Trodat Mobile Marker: 9411, 9412, 9413.
Dodaj komentarz