Podejmujesz decyzję o odejściu z pracy. Idziesz do przełożonego i informujesz go o swojej decyzji. On przyjmuje Twoją wiadomość, uściskacie sobie dłonie i życzycie powodzenia – resztą formalności zajmuje się szef. Taki scenariusz jest zgodny z rzeczywistością, ale tylko częściowo. Oczywiście, po Twojej rezygnacji większość obowiązków spoczywa na barkach Twojego pracodawcy, ale i Ty musisz pamiętać, żeby odpowiednio się zabezpieczyć i złożyć wypowiedzenie we właściwym czasie. Co musisz zrobić? Sprawdźmy!
Ważne! Poniższy artykuł dotyczy umowy zawartej na podstawie Kodeku Pracy, czyli tzw. umowy o pracę. O tym, czym różnią się umowy zawierane na podstawie Kodeksu Pracy od umów cywilno-prawnych, możesz przeczytać w pozostałych wpisach:
Wypowiedzenie umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy powinno być złożone w formie pisemnej. Dokument, który składasz przełożonemu to forma oświadczenia woli. Jego skutkiem jest rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. I to właśnie czas, jaki musisz przepracować w firmie po złożeniu informacji o Twojej rezygnacji, jest bardzo istotny w procesie zmiany lub rezygnacji z pracy.
Długość okresu wypowiedzenia zależy od Twojego stażu pracy u pracodawcy, z którym chcesz zakończyć współpracę. Uwaga! Liczony jest cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy – niezależnie od tego, czy zatrudnienie jest ciągłe, czy było przerywane.
W przypadku umowy zawartej na okres próbny długość okresu wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni, jeśli na okresie próbnym przepracowałeś w firmie nie więcej niż 2 tygodnie;
- 1 tydzień, jeśli pracujesz w firmie dłużej niż 2 tygodnie i krócej niż 3 miesiące;
- 2 tygodnie, jeśli jesteś zatrudniony minimum 3 miesiące.
W przypadku umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony długość okresu wypowiedzenia to:
- 2 tygodnie, jeśli jesteś zatrudniony w firmie krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeśli pracujesz w firmie dłużej niż 3 miesiące, ale krócej niż 3 lata;
- 3 miesiące, jeśli jesteś zatrudniony minimum 3 lata.
Ważne! Musisz wiedzieć, że okres wypowiedzenia nie zawsze rozpoczyna się w dniu złożenia przez Ciebie stosownego dokumentu. Oto, o czym musisz pamiętać:
- Jeśli okres wypowiedzenia wyrażony jest w tygodniach, jego bieg zaczyna się od najbliższej soboty i kończy się w sobotę po upływie określonego czasu. Nie ma znaczenia, czy sobota jest w Twojej firmie dniem pracującym, czy wolnym od pracy.
- Jeśli okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub jego wielokrotność, liczony jest w miesiącach kalendarzowych. Oznacza to, że zawsze rozpoczyna się w pierwszym dniu kolejnego miesiąca kalendarzowego i kończy ostatniego dnia miesiąca. Nie ma więc znaczenia, czy złożysz wypowiedzenie 5, czy 30 listopada. Twój okres wypowiedzenia zacznie swój bieg 1 grudnia.
Jeśli chcesz mieć potwierdzenie, że przełożony przyjął Twoje wypowiedzenie, pamiętaj o tym, aby złożył podpis na przedstawionym przez Ciebie dokumencie. Nie zaszkodzi, jeśli poprosisz go także o firmową lub imienną pieczątkę.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Umowę o pracę możesz rozwiązać także za porozumieniem stron. W takiej sytuacji możecie, wspólnie z pracodawcą, ustalić dowolny termin rozwiązania umowy. Jeśli nie ustalicie daty, umowa przestanie obowiązywać w dniu podpisania porozumienia.
Pamiętaj, że pracodawca może, ale nie musi zgodzić się na takie rozwiązanie.
Odbiór urlopu lub ekwiwalent
Jeśli do momentu złożenia wypowiedzenia, nie wykorzystasz zarówno zaległego, jak i bieżącego urlopu, pracodawca musi się z Tobą rozliczyć. Może wybrać jedną z dwóch opcji:
- Udzielić Ci tyle urlopu, ile pozostało Ci do końca okresu wypowiedzenia.
- Wypłacić Ci ekwiwalent za niewykorzystaną część urlopu. Możesz zażądać wypłacenia ekwiwalentu do 3 lat od rozwiązania umowy o pracę.
Pamiętaj, że jesteś pracownikiem firmy do ostatniego dnia okresu wypowiedzenia, a nie do dnia złożenia dokumentu o rezygnacji. W związku z tym, jeśli okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące, również za ten czas przysługuje Ci urlop.
Dodaj komentarz