Działalność nierejestrowana to dobry sposób na postawienie pierwszych kroków w biznesie. Między innymi dlatego, że nie wymaga od początkującego przedsiębiorcy dopełniania wielu formalności. Istnieją jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, żeby móc legalnie prowadzić biznes bez rejestrowania go w urzędach i ponoszenia miesięcznych kosztów. Sprawdźmy, jak założyć działalność nierejestrowaną i jakie są zasady jej działania.
Działalność nierejestrowana – co to oznacza i czemu służy?
Działalność nierejestrowana (inaczej: działalność nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Pozwala zacząć legalnie zarabiać, świadcząc różnego rodzaju usługi, bez konieczności rejestracji firmy w CEiDG, ponoszenia miesięcznych kosztów (więcej o tym za chwilę), prowadzenia księgowości czy posiadania kasy fiskalnej (z pewnymi wyjątkami).
Działalność nierejestrowana pozwala wypracować pewien zysk, a także przekonać się, czy dany pomysł na biznes, ma szanse na powodzenie. To w pewnym sensie sprawdzian czy próba generalna przed pełną rejestracją firmy.
Gdzie tkwi haczyk? Określony jest limit zarobków, w ramach którego możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Po jego przekroczeniu konieczna będzie rejestracja działalności w pełnym zakresie.
Kto może otworzyć działalność nierejestrowaną? Jaki jest limit miesięcznych przychodów?
Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli:
- jesteś osobą fizyczną,
- miesięczne przychody z Twojej działalności nie przekroczą 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (taka zasada obowiązuje od lipca 2023),
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywałeś/aś działalności gospodarczej.
Od lipca 2023 roku próg przychodów, poniżej którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, to 2700 zł brutto miesięcznie.
Ważne! Zanim zaczniesz zarabiać w ten sposób, upewnij się, jaki jest aktualny próg przychodów w danym momencie. Jeśli przekroczysz limit w danym miesiącu, będziesz mieć 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG.
Co zrobić, żeby zacząć działalność „bez rejestracji”?
Żeby rozpocząć działalność nierejestrowaną, wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, która zawiera sumę przychodu uzyskanego w danym dniu. Jak prowadzić taką ewidencję? Możesz to robić w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym, prostym i darmowym programie księgowym lub nawet w zeszycie.
Konieczne jest też posiadanie identyfikatora podatkowego. Może to być PESEL lub NIP.
Ważne! W większości przypadków do prowadzenia działalności nierejestrowanej wystarczy PESEL. Może jednak zdarzyć się tak, że będziesz mieć obowiązek płacenia podatku VAT, a co za tym idzie – prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupów oraz posiadania własnego NIP-u. Co do zasady prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz płacić podatku VAT, jednak z tego zwolnienia nie skorzystasz, jeśli zajmujesz się sprzedażą towarów lub usług wymienionych w ustawie o VAT.
Działalność nierejestrowana – jakie usługi jej podlegają, a jakie nie?
W ramach działalności nierejestrowanej możesz np. prowadzić sklep online, udzielać korepetycji, świadczyć usługi np. kosmetyczne, krawieckie czy fryzjerskie, wytwarzać produkty na zamówienie, sprzątać itp. Rodzajów działalności, które możesz wykonywać, jest bardzo dużo. Istnieją jednak ściśle określone działalności, których nie możesz prowadzić w ramach działalności nierejestrowanej. Są nimi:
- działalności wymagające zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej,
- działalności, które zostały zdefiniowane w przepisach jako działalności gospodarcze w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.
Przykłady działalności, które nie mogą być wykonywane bez rejestracji:
- ochrona osób i mienia, agencje detektywistyczne,
- sprzedaż alkoholu,
- organizacja imprez turystycznych,
- zbieranie odpadów,
- prowadzenie działalności w zakresie gier losowych,
- prowadzenie praktyki lekarskiej, pielęgniarskiej, położniczej,
- usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego,
- prowadzenie archiwów akt osobowych.
Działalność nierejestrowana – koszty
Działalność nierejestrowana a ZUS
Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną i nie posiadać ubezpieczenia. W takiej sytuacji nie jesteś włączony/a do systemu obowiązkowych ubezpieczeń i nie płacisz składek zdrowotnych ani społecznych. Jeśli jednak w ramach działalności zawrzesz z kimś umowę – i równoznacznie z tym staniesz się zleceniobiorcą – będziesz już podlegać pod ubezpieczenia społeczne. Wówczas Twój zleceniodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia się do ZUS-u i opłacania składek.
Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy i PIT
Musisz opłacać podatek dochodowy. Twoje dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej („rodzaj przychodów z innych źródeł”, art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od osób fizycznych). Podatek ten rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36 w rubryce „z innych źródeł”, w wierszu „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.
Warto wiedzieć! Przychód uzyskany w ramach działalności nierejestrowanej można pomniejszyć o koszty związane z tą działalnością.
Działalność nierejestrowana – faktura
Nie musisz wystawiać faktur, jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną. Musisz jednak postępować w zgodzie z prawami konsumentów (np. rozpatrywać reklamacje) i na życzenie wystawiać rachunki.
A co z pieczątką firmową? Możesz ją mieć, nawet jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną! Więcej informacji na temat pieczątek formowych znajdziesz tutaj.
Mogą zainteresować Cię też poniższe wpisy na naszym blogu:
Dodaj komentarz