Fotel biurowy to jednej z ważniejszych elementów w każdym biurze. Dobrze dopasowany zapewnia nie tylko wygodę i komfort pracy, ale również powala zredukować bóle kręgosłupa, spowodowane zbyt długim siedzeniem w jednej pozycji. Jaki powinno być krzesło biurowe, aby spełniało swoje zadania? Na które elementy trzeba zwrócić uwagę?
Wygodny fotel biurowy – zadbaj o pracę w komfortowych warunkach
Osoby pracujące przy komputerze często cierpią na bóle kręgosłupa, spowodowane długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Aby zadbać o zdrowie, pozbyć się dolegliwości, a dodatkowo poprawić wygodę pracy, należy wybrać ergonomiczne fotele biurowe, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy, wyeliminowanie napięcia, zapewnienie prawidłowego podparcia dla stóp i nadgarstków oraz utrzymanie dobrego krążenia krwi w kończynach. Wybierając fotel, warto zwrócić uwagę na szereg elementów, zapewniających bezpieczną pracę.
Regulowana wysokość
Każdy fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość, dzięki czemu będą mogły na nim siedzieć osoby o różnym wzroście. Dobre ustawienie wysokości pozwala na prawidłowe ułożenie stóp oraz dopasowanie wysokości siedziska do rozmiaru biurka. Najczęściej fotele są regulowaną w przedziale 40-50 cm. W dobrze dopasowanym fotelu nogi powinny pozostawać ugięte pod kątem 90°.
Oparcie fotela
Ważnym elementem, charakteryzującym fotele ergonomiczne jest regulowane oparcie, które odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy. Dzięki możliwości regulacji, fotel będzie można dopasować do potrzeb konkretnej osoby. Nowoczesne krzesła biurowe mają profilowane podparcia, odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni, które dopasowują się do kształtu kręgosłupa, w tym odcinka lędźwiowego. Ważne, aby krzesło biurowe miało dopasowany zagłówek, eliminujący bóle odcinka szyjnego kręgosłupa.
Podłokietniki
Długotrwała praca przy komputerze działa niekorzystnie na dłonie. Są przeciążone, dlatego tak ważne są podłokietniki, które powinny odciążać ten fragment ciała. Aby fotel dopasować do swoich potrzeb, warto kupić krzesło biurowe z możliwością regulacji wysokości podłokietników w zakresie 19-25 cm nad siedziskiem. Ważne, aby podłokietniki wspierały ręce przez cały czas, nie tylko w czasie przerw w pracy.
Podstawa fotela
W biurze przydadzą się fotele obrotowe, wyposażone w kółka, z pięcioramienną podstawą. Kółka pozwalają na szybkie przemieszenie krzesła biurowego względem stanowiska pracy. Dzięki możliwości obrotu można sięgnąć po rzeczy, które znajdują się poza zasięgiem. Pięcioramienna podstawa sprawia, że krzesło jest stabilne, nie ma tendencji do przewracania się, a tym samym eliminuje ryzyko wypadku. Ważne, aby kółka były wykonane z materiałów trwałych, które nie będą niszczyły podłoża. Dobrze sprawdzi się guma, która nie rysuje paneli i pozwala, aby fotel był stabilny na każdym podłożu. Dostępne są również krzesła biurowe na płozach, które nie mają centralnej podstawy, ale dzięki płozom są stabilne i wygodne.
Materiał
To, z czego wykonany jest fotel, ma wpływ nie tylko na estetykę, ale również na komfort pracy. Nieustannie modna jest skóra naturalna i ekologiczna oraz różnego typu tkaniny. Fotele skórzane lub fotele plastykowe są trwałe, higieniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Krzesła z tkanin naturalnych są przyjemniejsze w użytkowaniu, ich dużą zaletą jest dobra wentylacja oraz odprowadzenie ciepła. Są jednak trudniejsze do czyszczenia. Dostępne są fotele z różnych materiałów, dzięki czemu każdy może znaleźć model dopasowany do swoich potrzeb.
Wygląd
Na rynku dostępne są fotele w różnych stylach i kolorach. Ważne jest, aby mebel był dopasowany do stylu pomieszczenia i pozostałego wyposażenia. W klasycznym gabinecie sprawdzą się fotele ze skóry, które nadadzą wnętrzu powagi i elegancji. Dobrze będą również wyglądać fotele biurowe z metalowymi lub drewnianymi wykończeniami. W nowoczesnym biurze, gdzie dominują proste meble, sprawdzą się fotele o lekkiej konstrukcji, które nie zaburzą harmonii panującej w pomieszczeniu. Tam, gdzie liczy się oryginalności, można wybrać krzesła biurowe w żywych barwach i nietuzinkowych kształtach. Ważne jednak, aby fotele były ergonomiczne i zapewniały komfortową pracę.
Krzesła biurowe – jakie rodzaje są dostępne?
Można wyróżnić trzy główne rodzaje foteli. Są to:
- Fotele klasyczne – w tej grupie znajdują się zarówno proste modele z minimalną regulacją, jak i bardziej zaawansowane fotele, umożliwiające ustawienie oparcia, zagłówka i podłokietników. Ceny zaczytają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Fotele klasyczne pokryte są najczęściej skórą ekologiczną lub naturalną, występują w szerokiej gamie kolorystycznej.
- Fotele kubełkowe – dzięki wyprofilowanemu siedzisku i podłokietnikom są ergonomiczne, zapewniają dużą swobodę ruchu. Sprawdzą się w przestronnym biurze, ponieważ zwykle zajmują więcej miejsca niż modele klasyczne. Ceny zaczynają się do 200 zł. Szeroki wybór foteli, wysokiej jakości i w atrakcyjnych można znaleźć w sieci.
- Fotele medyczne – przeznaczone są dla osób, które cierpią na bóle kręgosłupa, mają wady postawy, są po zabiegach lub dla wszystkich, którzy chcą uniknąć problemów z kręgosłupem. Są drogie, ich ceny zaczynają się od tysiąca złotych, ale zapewniają niezwykły komfort. Najbardziej wymagający klienci mogą zamówić fotel ergonomiczny na zamówienie indywidualne, dzięki czemu mebel będzie idealnie dopasowany do budowy i potrzeb użytkownika.
Fotel biurowy musi spełniać szereg wymogów, bo tylko wtedy będzie zapewniał komfortową i wydajną pracę. Warto postawić na sprawdzone, funkcjonalne produkty, dopasowane do aranżacji biura i potrzeb pracowników.
Dodaj komentarz