Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak przechowywać biżuterię?

Utrzymanie porządku w biżuterii to niełatwe zadanie. Jak i gdzie przechowywać biżuterię, aby zapewnić zapobiec jej uszkodzeniu i cieszyć się porządkiem wśród posiadanych kosztowności? Podpowiadamy!

Odpowiednie przechowywanie biżuterii ma fundamentalne znaczenie dla jej trwałości i pięknego wyglądu. Sposób przechowywania powinien być dopasowany do rodzaju biżuterii oraz metalu, z jakiego została wykonana. Niewielkie pudełeczka, które sprawdzą się w przypadku złotych pierścionków, nie zawsze będą odpowiednie do przechowywania srebrnego naszyjnika. Jak przechowywać biżuterię? Przedstawiamy najważniejsze zasady.

Pieczatki-online.eu - Jak przechowywać biżuterię?
Pieczatki-online.eu – Jak przechowywać biżuterię?

Przechowywanie biżuterii – ogólne zasady

Chcesz, aby Twoja biżuteria była bezpieczna i niezarysowana? Zacznij od dobrych nawyków. Do najważniejszych z nich należy zdejmowanie biżuterii przed pójściem spać. Delikatne łańcuszki naszyjników lub bransoletek, mogą się łatwo rozerwać, gdy będziesz się nieświadomie ruszać przez sen. Równie niebezpieczne jest zdejmowanie i trzymanie biżuterii na szafce nocnej lub komodzie. Biżuteria może łatwo ulec uszkodzeniu lub zwyczajnie się zgubić, gdy o niej zapomnisz lub przypadkowo strącisz ręką. Jeśli w domu są dzieci albo zwierzaki, również one mogą doprowadzić do zniszczenia czy zgubienia pozostawionych na widoku łańcuszków albo bransoletek.

Przechowywanie biżuterii powinno uwzględniać typ metalu, z jakiego wykonana jest ozdoba. Biżuterię ze srebra lub złota, najlepiej trzymać w suchym i zaciemnionym miejscu. Tak, aby promienie słoneczne lub wilgoć nie oddziaływały na powierzchnię metalu. W przypadku srebra duże znaczenie ma także ograniczenie dostępu powietrza, pod którego wpływem metal zaczyna się utleniać i zmieniać swój wygląd.

O sposobie przechowywania biżuterii decyduje także jej rodzaj. Pierścionki lub kolczyki powinny być przechowywane w niewielkich pojemnikach lub kuferkach z przegródkami, które umożliwią właściwą segregację i odizolują od siebie drobne przedmioty, tak aby wzajemnie się nie porysowały. W przypadku naszyjników istotne jest także zabezpieczenie biżuterii przed splątaniem.

Gdzie przechowywać biżuterię?

Biżuterię możesz przechowywać w szkatułce, ozdobnym kuferku, organizatorze lub na stojaku. Ciekawym rozwiązaniem są także haczyki, na których możesz zawiesić kolczyki lub łańcuszki. Aby twoje akcesoria były odpowiednio zabezpieczone, możesz wyłożyć pudełka miękką tkaniną lub zdecydować się na specjalne materiałowe przegródki. Biżuteria powinna być odizolowana od kurzu oraz promieni słońca.

Biżuterię najlepiej przechowywać w sypialni lub w garderobie. Szkatułkę możesz postawić na toaletce lub komodzie. Zamykany organizer możesz także umieścić w szufladzie lub schować go w szafie. Niewielki stojak umieszczony na szafce nocnej to dobra propozycja dla osób, które mają w nawyku zdejmowanie biżuterii bezpośrednio przed snem.

Jak przechowywać biżuterię ze złota?

Złote kosztowności możesz przechowywać w zamkniętych szkatułach lub pudełeczkach. Idealnie, aby każdy komplet miał swoją przegrodę. Jeśli posiadasz kuferek bez organizatora, możesz kupić specjalne materiałowe woreczki i umieścić w nich ozdoby. Złoto charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków zewnętrznych.

Metal nie ulega korozji, ale jak na każdej powierzchni, osadza się na nim brud i kurz. Jeśli więc chcesz, aby ulubione kolczyki zawsze cieszyły pięknym blaskiem i nienagannym wyglądem, pamiętaj, aby od czasu do czasu wyczyścić biżuterię. Możesz to zrobić, używając miękkiej szmatki lub myjąc biżuterię wodą z mydłem.

Jeśli dostrzeżesz ślady uszkodzeń mechanicznych lub drobne ryski, udaj się z nią do jubilera. Próba samodzielnej naprawy może tylko pogorszyć sytuację. Dobrym nawykiem jest zdejmowanie biżuterii ze złota na noc, a także odkładanie jej do mycia lub wykonywania prac domowych.

Jak przechowywać biżuterię ze srebra?

Srebrna biżuteria jest nieco bardziej wymagająca. Metal wchodzi w reakcję z powietrzem, a na skutek procesu utleniania powstają na nim nieestetyczne przebarwienia. Srebro jest także mało odporne na wilgoć, pod której wpływem powstają mało estetyczne plamy o żółtym przebarwieniu. Pod żadnym pozorem nie trzymaj więc biżuterii ze złota w łazience lub innym wilgotnym pomieszczeniu.

Optymalne warunki do przechowywania srebrnej biżuterii to suche i dobrze zaciemnione miejsce. Idealnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju szkatułki i organizatory wyposażone w funkcjonalne przegródki. Możesz także skorzystać z przeźroczystych woreczków strunowych, które zapewnią odpowiednią izolację od powietrza i łatwy wgląd w ich zawartość. W ten sposób możesz przechowywać na przykład naszyjnik lub parę kolczyków.

W przypadku biżuterii ze srebra niezwykle ważne jest również unikanie kontaktu z chemią i detergentami. Pamiętaj więc, aby ściągać ją zawsze podczas mycia, wykonywania prac domowych lub nakładania kosmetyków. Zawarte w preparatach środki, mogą wejść w reakcję z metalem i doprowadzić do zmiany kolory kruszcu.

Jak przechowywać łańcuszki?

Biżuterią, która stwarza największe wyzwania na gruncie przechowywania, są łańcuszki i naszyjniki. Ich specyficzna budowa sprawia, że łatwo się plączą i mogą rozerwać podczas rozplątywania. Aby tego uniknąć, warto kupić kuferek z przegródkami na łańcuszki lub postawić na stojak na biżuterię. Naszyjniki możesz także przechowywać pionowo, wieszając je na haczykach.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii pozwoli Ci zadbać o jej trwałość oraz cieszyć się pięknym wyglądem posiadanych kosztowności. Wybierając sposób przechowywania, pamiętaj, że każda biżuteria ma nieco inne potrzeby. Nie zapominaj także o dobrych nawykach, takich jak zdejmowanie biżuterii do snu oraz odkładanie jej na miejsce.

Dodaj komentarz