Aby być wydajnym w biurze, należy zadbać m.in. o komfortowe warunki pracy. Co się za ty kryje? Odpowiednie ustawienie biurka, wygodny fotel, dobre oświetlenie, optymalna temperatura czy regularne przerwy. Co zrobić, by pracowało się efektywniej? Sprawdź!
Przeczytaj poprzedni wpis dotyczący efektywności pracy: Jak być wydajnym w biurze? Część 1. Organizacja miejsca pracy.
Oświetlenie
Oświetlenie może mieć znaczny wpływ na koncentrację i samopoczucie, a co za tym idzie, na wydajność. Najkorzystniejsze jest oczywiście naturalne światło słoneczne, dlatego dobrze jest zapewnić go jak najwięcej. Przy takim oświetleniu wzrok (i cały organizm) nie męczy się tak szybko, jak przy sztucznym. Oczywiście nie każdy ma ten komfort, by pracować przy dużym oknie czy przeszklonej ścianie. W takim wypadku należy zaprojektować oświetlenie w taki sposób, by nie było ani zbyt ostre (chłodne, mocne jarzeniówki), ani by w pomieszczeniu nie panował półmrok. Światło powinno być jasne, ale ciepłe, padające z góry, oświetlające całe biurko. Jeśli w biurze jest za ciemno, postaw na swoim biurku lampkę, która dopasuje poziom światła do Twoich potrzeb.
Z drugiej strony w biurze nie powinno być za jasno – jeśli więc do wnętrza wpada zbyt dużo promieni słonecznych, które odbijają się w monitorach pracowników lub świecą prosto w oczy, konieczny jest montaż rolet lub żaluzji.
Temperatura
Brak klimatyzacji latem i za słabe ogrzewanie zimą potrafią dać się we znaki. Jeśli jesteś szefem lub administrujesz powierzchniami biurowymi w Twojej firmie, koniecznie musisz zadbać o przepływ powietrza i optymalną temperaturę. Jeśli jesteś pracownikiem i w miejscu Twojej pracy panują trudne warunki, porozmawiaj o tym z szefem. Jeśli nic nie da się zrobić, postaraj się, by zaopatrzył Cię w wiatrak lub farelkę i ubieraj się adekwatnie do temperatury (jest to skrajna sytuacja, ponieważ każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci odpowiednie warunki pracy).
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura obniża jakość pracy. W pomieszczeniach biurowych temperatura powinna wynosić 20-24 stopni zimą i 20-26 stopni latem.
Ergonomia
Niewygodny fotel, za niskie lub za wysokie biurko, zbyt blisko ustawiony monitor lub za mało miejsca na biurku – wszystko to ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu pracowników i wydajności pracy, ale także dla zdrowia. Pracodawcy powinni zadbać o ergonomię stanowisk i dopasować je do indywidualnych potrzeb pracowników.
Klawiatura na biurku powinna być ustawiona w odległości nie mniejszej niż 100 mm od przedniej krawędzi biurka. Monitor musi stać w centralnej części blatu w odległości minimum 40 cm od pracownika, odrobinę poniżej linii wzroku.
Krzesło musi być ustawione tak, by odciążać kręgosłup i stawy. Wysokość siedziska musi być dopasowana indywidualnie do potrzeb każdego pracownika. Nogi nie powinny wisieć ani być za wysoko zadarte. Siedzisko nie może być też zbyt duże, by nie powodowało niskie na tylną część nóg i kolan. Krzesło powinno być też wyposażone w podparcia dla łokci. Biurko natomiast nie może być zbyt wysoko – powinno być ustawione na linii lub tuż pod linią łokci.
Przerwy w pracy
Wydajności w pracy sprzyjają też przerwy. Nie można pracować nieprzerwanie przez 8 godzin. Kodeks pracy zakłada, że osoby zatrudnione na umowę o pracę, muszą mieć przynajmniej jedną, 15-minutową przerwę w pracy (na 8 godzin). W praktyce jednak zwykle taka przerwa jest niewystarczająca. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę, która nie przekracza 60 minut.
Warto co jakiś czas przejść się chwilę po biurze, np. do kuchni czy toalety, albo po schodach. Dzięki temu można nieco odpocząć i rozprostować nogi. Takie krótkie spacery usprawniają też przepływ krwi, a to z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się choćby żylaków.
Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć – za dużo przerw może zadziałać na niekorzyść, powodować rozproszenie i w konsekwencji wydłużyć czas pracy.
Następny wpis znajdziesz tutaj: jak-byc-wydajnym-w-biurze-czesc-3-planowanie-zadan
Dodaj komentarz