Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak stworzyć własny bullet journal? BuJo od podstaw

Bullet journal to system planowania oraz realizacji celów. I choć taka definicja nie brzmi może zachęcająco, to w rzeczywistości tworzenie własnego BuJo może być naprawdę przyjemne, a przede wszystkim efektywne. Ogromną zaletą takiego planera jest możliwość jego niemal dowolnej personalizacji – a tego nie da Ci żaden, nawet najlepszy kalendarz. Jak stworzyć własny bullet journal? Na początek wystarczy zeszyt (najlepiej w kropki), coś do pisania i trochę Twoich pomysłów. Co dalej? Tego dowiesz się za chwilę.

Na początek

Zanim zaczniesz, warto poznać jedną z podstawowych zasad tworzenia BuJo: bullet journal nie musi być piękny. Nie tworzysz go po to, żeby wygrać konkurs na najpiękniejsze zdjęcie Instagrama czy Pinteresta. Bullet journal ma być funkcjonalny i ma się podobać Tobie. To czy będzie kolorowy, czarno-biały, minimalistyczny, bogaty, od linijki czy pełen gryzmołów, zależy tylko od Ciebie. 

Często popełnianym błędem przez osoby, które szukają inspiracji i zaczynają tworzyć własny BuJo, jest skupianie się na stronie estetycznej planera – na tym, by wszystko było ładne, schludne, twórcze i kreatywne. To jednak nie idealnie dobrane kolory, wykaligrafowane nagłówki czy pięknie opracowana legenda sprawiają, że bullet journal będzie skuteczny. BuJo powinien być przede wszystkim dopasowany do Twoich potrzeb, nawyków i celów. 

Żeby dowiedzieć się, jaki styl Ci odpowiada i co jest dla Ciebie najbardziej funkcjonalne, musisz… zacząć. 

Od czego zacząć?

Na początek przyda Ci się:

  • zeszyt w kropki,
  • długopis lub cienkopis,
  • ewentualnie jeden ozdobnik, szablon lub zestaw pieczątek.

Z czasem możesz rozwijać swój BuJo o dodatkowe elementy i opracowywać coraz bardziej złożone systemy. 

Od czego zacząć tworzenie? Najlepiej działać metodą prób i błędów. Na początek spróbuj rozpisać pierwszy dzień lub tydzień i popracować z takim systemem jakiś czas. Nie porywaj się z motyką na słońce i nie twórz pierwszego BuJo od razu na rok. W trakcie może okazać się, że to, co wpadło Ci do głowy na początku, nie sprawdza się w praktyce.

Stwórz system kodów 

Pracę z bullet journalem ułatwi Ci opracowanie własnego systemu kodów i kategorii. Na różne sposoby możesz oznaczać zadania, spotkania, plany, cele czy listę to do. Możesz wykorzystać do tego kropki, kółka, trójkąty, gwiazdki, kwadraty, a także kolory. Na przykład spotkania z przyjaciółmi możesz oznaczać kolorem zielonym, z rodziną niebieskim a służbowe – czerwonym. 

Miesiąc, tydzień, dzień – podstawowy podział BuJo

Zadania w BuJo możesz podzielić na dzienne, tygodniowe, miesięczne czy nawet kwartalne lub półroczne. 

W planie półrocznym czy kwartalnym możesz oznaczać i opisywać bardziej złożone projekty.

W planie miesięcznym oznaczaj np. urodziny, imieniny, wizyty lekarskie, zaplanowane wcześniej spotkania oraz regularne czynności, które powtarzają się co miesiąc. 

Plan tygodniowy może posłużyć Ci do planowania zadań, które pojawiają się na bieżąco. 

Podział dzienny posłuży Ci do planowania mniejszych czynności i wydarzeń w ciągu dnia, np.: 8:00 – śniadanie, 9:00 – praca, 12:30 – lunch, 17:30 – joga. A do tego lista zadań do wykonania każdego dnia. 

jak stworzyć bullet journal?

Jakie akcesoria możesz wykorzystać w BuJo, gdy nabierzesz wprawy?

  • Naklejki do oznaczania i odhaczania zadań lub do ozdabiania notesu.
  • Szablony do tworzenia tabelek i schematów.
  • Kolorowe karteczki samoprzylepne.
  • Kolorowe długopisy, cienkopisy czy brush peny do kaligrafii,

Jakie pieczątki przydadzą Ci się do pracy z BuJo?

  • Datowniki lub numeratory do oznaczania stron datami bądź kolejnymi numerami.
  • Pieczątki tabelaryczne – możesz uzupełniać w nich np. listy zadań lub wpisywać cele.
  • Pieczątki z dowolnymi wzorami – do tworzenia check list.
  • Drewniane stemple – np. z pojedynczymi cyframi (zamiast datowników lub numeratorów).
  • Pieczątki z każdym innym wzorem – wszystko, co przychodzi Ci do głowy. 🙂

Dzięki możliwości wgrania własnego projektu, możesz zaszaleć.

Konsekwencja? Niekoniecznie 

Konsekwencja jest ważna, ale nie trzymaj się na siłę obranego planu, jeśli coś Ci w nim nie pasuje. System oznaczeń Ci nie odpowiada? Podział tygodniowy i dzienny to dla Ciebie rozmienianie się na drobne? Stosowanie naklejek i karteczek to dla Ciebie za dużo? Po prostu zmień sposób działania.

Jeden notes do wszystkiego?

Jeden BuJo nie musi służyć Ci do wszystkiego. Możesz mieć tyle notesów, ile chcesz – do pracy, do życia prywatnego/rodzinnego, do planowania aktywności i diety, do planowania podróży. Twój bullet journal – Twoje zasady.

Działaj tak, żeby było Ci wygodnie i aby BuJo był dla Cebie efektywnym narzędziem (nie tylko efektownym).

Dodaj komentarz