Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak założyć prywatny gabinet lekarski?

Zniechęcenie pacjentów długim oczekiwaniem na wizyty w publicznych przychodniach i szpitalach powoduje, że wielu Polaków korzysta z usług prywatnych gabinetów lekarskich. Jeśli rozważasz otwarcie własnego gabinetu, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki na drodze do prywatnej praktyki lekarskiej.

Jakie wymagania musisz spełnić, aby otworzyć gabinet

pieczątka lekarska
pieczątka lekarska

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz prowadzić własny gabinet lekarski, musisz posiadać prawo do wykonywania zawodu – Twoje prawa nie mogą być zawieszone lub ograniczone, ani nie możesz być tych praw pozbawiony. Jeśli chcesz rozpocząć działalność w formie specjalistycznej praktyki lekarskiej, musisz posiadać specjalizację w ramach konkretnej dziedziny (np. chirurgii czy ginekologii). Konieczne jest też zdobycie wpisu na listę członków izby lekarskiej.

Jeśli nie masz wykształcenia medycznego, również możesz otworzyć gabinet lekarski. W pierwszej kolejności należy założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ) i w ramach tej działalności otworzyć gabinety. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie, że świadczenia zdrowotne udzielać będą osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, spełniające wymagania zdrowotne.

Ponadto – niezależnie od tego, czy masz wykształcenie medyczne, czy też nie – musisz dysponować odpowiednim pomieszczeniem, wyposażonym w wyroby i produkty medyczne, odpowiedni sprzęt i aparaturę. Konieczne jest także zdobycie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Aby prowadzić prywatną praktykę lekarską, konieczne jest zawarcie umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a także zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Formalności dotyczące założenia działalności gospodarczej

Aby otworzyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, musisz zarejestrować swój gabinet jako jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. W tym celu należy wypełnić wniosek CEIDG-1, który jest jednocześnie wnioskiem o wpis do Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) oraz zgłoszeniem do naczelnika Urzędu Skarbowego o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (BIP). We wniosku tym należy określić też wybraną formę opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa).

Więcej informacji na temat zakładania działalności, znajdziesz w artykule „Jak założyć firmę przez internet”.

Pieczątka lekarska i pieczątka firmowa

Prowadzenie gabinetu lekarskiego wiąże się z posiadaniem dwóch typów pieczątek. Są nimi:

  • Pieczątka lekarska – jej posiadanie jest obowiązkowe. Taka pieczątka powinna zawierać imię i nazwisko lekarza, numer pozwolenia na wykonywanie zawodu oraz tytuł naukowy/zawodowy. Jeśli prowadzisz NZOZ i zatrudniasz kilku specjalistów, każdy z nich powinien posiadać swój prywatny stempel.
  • Pieczątka firmowa – jej posiadanie nie jest obowiązkiem, ale zdecydowanie ułatwia pracę. Możesz zawrzeć na niej wszystkie dane, które – zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej – powinny być jawne. Mowa o nazwie i adresie siedziby firmy (gabinetu) oraz NIP-ie.

Na naszej stronie znajdziesz wzory pieczątek lekarskich, firmowych, imiennych czy biurowych, z których możesz skorzystać, projektując własny stempel.

Dodaj komentarz