Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Każdy przedsiębiorca obawia się współpracy ze zleceniodawcami, którzy nie dotrzymują terminów płatności. Tacy kontrahenci nie tylko zagrażają płynności finansowej firmy, lecz również mogą negatywnie wpływać na relacje z klientami. Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, jest faktoring, z którego korzystają najczęściej firmy z branży transportowej, budowlanej i produkcyjnej. Jak działa faktoring i jakie są jego rodzaje?

Faktoring dla firm – co to jest?

Faktoringiem nazywamy usługę finansową realizowaną przez firmy faktoringowe (faktorów). Jako klient (faktorant) możesz przekazywać takiej firmie swoje faktury i otrzymywać za nie gotówkę – bez czekania na termin płatności. Korzystanie z usługi nie ma wpływu na termin zaoferowany klientowi, który spłaca fakturę w określonym czasie.

Przedsiębiorcy decydujący się na finansowanie faktur mogą:

  • poprawić płynność finansową firmy,
  • ograniczyć zatory płatnicze,
  • zdopingować klientów do terminowego opłacania faktur,
  • zaproponować kontrahentom dłuższe terminy płatności,
  • przekazać faktorowi prawo do windykacji faktur,
  • skorzystać z pomocy przy badaniu wiarygodności klientów.
Pieczatki-online.eu - Jakie są rodzaje faktoringu?
Jakie są rodzaje faktoringu?

Jakie rodzaje faktoringu wyróżniamy?

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań faktoranta. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami finansowania faktur, by uniknąć nieporozumień i zapewnić swojej firmie najlepszą usługę finansową.

Faktoring pełny 

Ten rodzaj finansowania bywa nazywany również faktoringiem bez regresu. O regresie mówimy wtedy, gdy kontrahent nie wywiązał się z obowiązku opłacenia faktury w określonym terminie – wówczas faktor ma prawo do regresu, czyli żądania zwrotu finansowania. Faktoring pełny umożliwia przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Dotyczy to jednak wyłącznie transakcji z ubezpieczeniem lub polisą. Wybierając faktoring pełny, nie musisz się obawiać konieczności zwrotu pieniędzy, jeśli twój klient nie opłaci faktury w terminie. 

Faktoring niepełny

Nazywany także faktoringiem z regresem, faktoring niepełny stanowi przeciwieństwo finansowania pełnego. W tym przypadku faktor nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, dlatego może wymagać od ciebie zwrotu finansowania, jeśli twój klient nie zapłaci w terminie. Decydując się na faktoring niepełny, warto wybrać faktora, który specjalizuje się w danej branży (np. transportowej). Taki faktor dysponuje narzędziami, które ułatwiają weryfikację kontrahenta i pozwalają ocenić ryzyko transakcji.

Mikrofaktoring

Mikrofaktoring to opcja, z której najczęściej korzystają małe firmy (mikroprzedsiębiorstwa i MŚP) współpracujące z różnymi kontrahentami. W ramach mikrofaktoringu możesz samodzielnie decydować o tym, które faktury przekażesz firmie faktoringowej, na przykład wtedy gdy obawiasz się braku płynności finansowej. Dzięki temu, że mikrofaktoring jest przeznaczony dla małych firm, przedsiębiorcy mogą liczyć na uproszczone procedury, mniej formalności i niższe wymagania.

Faktoring cichy i jawny

W przypadku faktoringu cichego (tajnego) twój klient nie dowie się, że korzystasz z usług firmy faktoringowej. Jest to swego rodzaju pożyczka, a pieniądze od kontrahenta nie trafiają bezpośrednio na konto faktora, lecz są przekazywane przez faktoranta zgodnie z terminem płatności. Faktoring cichy wybierany jest między innymi przez firmy, których klienci stosują zakaz cesji wierzytelnościPrzeciwieństwem faktoringu cichego jest faktoring jawny, w którym kontrahent zostaje poinformowany o zawarciu umowy z faktorem.

Faktoring krajowy i zagraniczny

Jeśli współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami, podczas wyboru faktora zwróć uwagę na to, czy oferuje on faktoring zagraniczny. Tylko w ten sposób będziesz mógł finansować faktury wystawiane podmiotom z innych krajów. Najlepszą opcją jest wybór firmy, która oferuje zarówno faktoring krajowy, jak i zagraniczny.

Bez względu na rodzaj wybranej usługi pieniądze z faktury trafią na twoje konto szybciej niż przewiduje to termin płatności. Każda opcja jest więc szansą na poprawę płynności finansowej firmy, a poszczególne rodzaje należy dopasować do indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz