To, jakie informacje znajdą się na Twojej pieczątce, zależy w dużej mierze od Ciebie. Nie ma konkretnych przepisów, które regulują, jak powinna wyglądać pieczątka elektryka z uprawnieniami. Warto jednak, by wzór odbicia zawierał przynajmniej Twoje imię i nazwisko, a także nr i zakres zdobytych uprawnień. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o pieczątce elektryka, co może się na niej znaleźć, jak przedstawić uprawnienia i jaki stempel zamówić.
Warto wiedzieć! Czym są uprawnienia SEP?
SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich, to organizacja pozarządowa, która integruje środowisko elektryków polskiego pochodzenia. Jest odpowiedzialna m.in. za przeprowadzanie kursów elektrycznych i nadawanie uprawnień, które pozwalają na wykonywanie prac związanych z dozorem i eksploatacją urządzeń elektrycznych (pod napięciem poniżej 1 kV). Jeżeli na pieczątce elektryka zawarte są nr i zakres uprawnień SEP, oznacza to, że kwalifikacje danej osoby zostały potwierdzone przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Co powinna zawierać pieczątka elektryka z uprawnieniami SEP?
Czy pieczątka elektryka z uprawnieniami SEP ma ściśle określony wzór? Nie ma. Nie istnieją takie przepisy, które regulowałyby zawartość czy wielkość stempla należącego do elektryka. Aby jednak pieczęć spełniała swoje funkcje, warto, by zawierała przynajmniej kilka najważniejszych informacji. Są nimi przede wszystkim:
- Imię i nazwisko elektryka,
- Numer ewidencyjny uprawnień SEP,
- Zakres uprawnień SEP,
- Opcjonalnie stopień lub tytuł naukowy bądź zawodowy.
Warto wiedzieć! Pieczątka elektryka może zawierać także inne elementy.
Wygodnym i korzystnym rozwiązaniem jest zawarcie na wzorze odbicia także danych kontaktowych – adresu, nr. telefonu, adresu e-mail czy nawet strony www. Stemple może zawierać wszystkie dane, które ułatwią klientom czy kontrahentom kontakt z Tobą.
Skoro żadne przepisy prawa nie regulują zawartości pieczątki elektryka, możesz na niej zawrzeć nawet swoje logo (jeśli takim dysponujesz). Taka pieczątka będzie pełnić dodatkowo funkcję marketingową i bardziej zapadnie w pamięć niż zwykły stempel z tekstem.
Jak przedstawić zakres uprawnień na pieczątce?
Uprawnienia SEP dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:
- E – eksploatacja urządzeń gazowych i elektroenergetycznych, instalacji i sieci,
- D – dozór sieci, instalacji urządzeń gazowych i elektroenergetycznych.
Takie oznaczenie może znaleźć się na Twoim na stemplu. Często jednak stosuje się także opisy słowne uprawnień. Nie ma bowiem przepisów, które regulowałyby, jak powinny wyglądać zapisy dotyczące zakresu uprawnień elektryka. Ważne! Muszą one zgadzać się ze stanem faktycznym i rzeczywistymi uprawnieniami SEP.
Jaki wybrać rozmiar i rodzaj pieczątki dla elektryka?
Ważne jest, by pieczątka była czytelna i wyraźna. Aby tak się stało, dopasuj wielkość stempla do zawartości pieczęci. Jeśli na stemplu chcesz zawrzeć tylko swoje imię i nazwisko, nr oraz zakres uprawnień, ewentualnie nr telefonu, może wystarczyć Ci pieczątka imienna, z 3-5 wersami. Dostępnych jest dużo modeli niewielkich rozmiarów, lekkich i poręcznych. Najmniejsze stemple kieszonkowe bez trudu zmieścisz je nawet do kieszeni spodni.
Jeśli Twój stempel ma zawierać więcej danych (np. adres, telefon, stronę www), możesz postawić na automat nieco większych rozmiarów, np. na pieczątkę firmową, na której zmieści się około 6-7 wierszy.
Najbardziej poręczne i funkcjonalne są automaty samotuszujące – taki stempel możesz mieć zawsze przy sobie, a odbicie na papierze wykonasz jednym szybkim ruchem. Manualne stemple drewniane czy plastikowe sprawdzają się raczej podczas pracy biurowej.
Dlaczego warto posługiwać się pieczątką elektryka?
Pieczątka elektryka z uprawnieniami jest przydatna w różnych sytuacjach. Oto najważniejsze korzyści:
- Pieczątka elektryka jest potwierdzeniem wykonanych prac elektrycznych, np. przy odbiorze instalacji elektrycznej, podczas budowy domu czy remontu mieszkania. Wskazuje osobę odpowiedzialną za wymianę czy naprawę instalacji.
- Zdarza się, że producenci sprzętów AGD (zwłaszcza płyt indukcyjnych) wymagają, by w karcie gwarancyjnej została umieszczona pieczątka elektryka z uprawnieniami SEP, aby taka karta była uznana za ważną.
- Pieczątka elektryka przydaje się także do oznaczania faktur, segregowania dokumentacji czy podbijania pozwoleń. Zdecydowanie usprawnia prace biurowe.
- Ułatwia klientom czy kontrahentom kontakt, jeśli na wzorze odbicia zostały umieszczone dane kontaktowe.
Dodaj komentarz