Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pieczątka pielęgniarki i położnej – co musi zawierać?

Pieczątka pielęgniarki i położnej
Pieczątka pielęgniarki

Posługiwanie się pieczątką w przypadku działalności gospodarczych nie jest regulowane żadną ustawą, dlatego właściciele firm mogą sami zdecydować, czy chcą korzystać z takiego udogodnienia. Inaczej jest w przypadku niektórych zawodów. Osoby, które muszą posługiwać się imienną pieczątką to między innymi lekarze, weterynarze, diagności laboratoryjni oraz pielęgniarki i położne. I to właśnie pieczątki dla ostatniej grupy zawodowej bierzemy tym razem pod lupę.

Pieczątka pielęgniarki i położnej – przepisy

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania znajdują się zapisy, które określają, co powinna zawierać dokumentacja indywidualna oraz osobista pieczątka pielęgniarki i położnej.

Oba punkty są ze sobą powiązane i to, co znajduje się na pieczątce pielęgniarki, wynika niejako z konieczności zawarcia w dokumentacji danych osoby, która udziela świadczeń zdrowotnych, kieruje na badania, leczenie bądź konsultacje (a więc także pielęgniarki i położnej). Do danych tych należą:

 • imię i nazwisko,
 • tytuł zawodowy,
 • zdobyte specjalizacje,
 • numer prawa wykonywania zawodu.

Wzór pieczątki dla pielęgniarki i położnej – jak go zaprojektować

Aby wzór pieczątki dla pielęgniarki był zgodny z prawem, musi zawierać wszystkie wymienione wyżej dane. Warto zwrócić szczególną uwagę na tytuł zawodowy i zdobyte specjalizacje (imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu nie pozostawiają dużego pola manewru). Poniżej podajemy przykłady poprawnie sformułowanej treści pieczątki:

 1. Imię i nazwisko
  Magister pielęgniarstwa/Magister położnictwa
 2. Imię i nazwisko
  Licencjat pielęgniarstwa/Licencjat położnictwa

  W tym przypadku nie polecamy używania sformułowania licencjonowana pielęgniarka, ponieważ licencjat to nie to samo co licencja, którą może uzyskać na przykład przewodnik lub doradca nieruchomości. Licencjat to tytuł zawodowy a licencja – urzędowe pozwolenie na wykonywanie zawodu.
 3. Imię i nazwisko
  Magister pielęgniarstwa
  Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
  Ważne jest, aby nie pominąć informacji o specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa i nie ograniczyć się jedynie do sformułowania: specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki. W takiej sytuacji pieczątka mogłaby wprowadzać w błąd.

Zgodnie z informacjami zawartymi w rozporządzeniu, na pieczątce mogą znaleźć się także sformułowania: pielęgniarka dyplomowana, położna dyplomowana, pielęgniarka lub położna

Jaką pieczątkę wybrać

Pieczątka położnej i pielęgniarki powinna być poręczna, a przy okazji musi zmieścić wszystkie niezbędne dane. W naszej ofercie znajdziesz specjalny typ pieczątek lekarskich o różnych rozmiarach, które z powodzeniem można wykorzystać, jako pieczątki położnej i pielęgniarki. Dzięki prostemu formularzowi możesz samodzielnie zaprojektować wzór pieczątki dla pielęgniarki.

Możesz skorzystać też z innych typów pieczęci i wybrać na przykład spośród pieczątek firmowych małych lub innych, dostępnych w naszej ofercie.

Najpopularniejsze wzory pieczątek pielęgniarek i położnych:

Zaprojektuj pieczątkę w kategorii: pieczątki medyczne »

Dodaj komentarz