Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pieczątki i stemple – tak to się zaczęło

Starożytne stemple
Starożytne stemple

Mało kto, czekając w napięciu na stempel na odpowiednim druku w urzędzie lub wsłuchując się w melodię dziesiątek odbić w banku, ma świadomość, że pieczątki mają imponującą przeszłość. Warto ją przybliżyć, ukazując rozwój pieczątek na bazie suchych stempli, które od wieku są symbolem prestiżu.

Z korzeniami w starożytności

Już 3000 lat p.n.e. starożytni Grecy produkowali suche stemple z kamieni i kości słoniowej. Problemem była – co nie zaskakuje – jakość i trwałość odbicia. Konieczny był rozwój technologii. W późnej epoce brązu stemple zaczęły przybierać kształt wypukłej elipsy. W okresie hellenistycznym tworzono specjalne wzory na kamieniach szlachetnych, które miały określać status posiadacza.

Suche stemple dziś

W starożytności ten prestiż wynikał z technologicznych braków i niedoborów większości tego rodzaju dóbr, z czasem jednak pojawiły się liczne inne możliwości, a elegancja, klasa i wyjątkowość wciąż są atrybutami suchych stempli. Wiele wzorów pieczęci jest zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym – na taki krok decydują się kancelarie notarialne, adwokackie i instytucje państwowe. Suche pieczęcie są szczególnie rozpowszechnione w krajach zachodnich, a o ich bezpieczeństwie i estetyce nie trzeba nikomu wspominać.

Jak to się robi?

Wszyscy znamy te charakterystyczne wypukłości i wklęsłości pozostawione na dyplomach i ważnych dokumentach. To suche stemple sprawiają właśnie, że dokumenty nabierają ważności. Ogromne znaczenie ma papier, na którym chcemy pozostawić pieczęć. Najlepsze efekty odbić otrzymuje się na papierach o większej gramaturze, powyżej 100 g. Nie można przesadzić z grubością w żadną stronę – na zbyt mięsistych papierach powstają rozmycia psujące efekt.

Współczesne stemple – laser zamiast kamieni

Do wytwarzania suchych stempli stosuje się laserowo grawerowane matryce. Nośnikiem treści stempla można być dowolne tworzywo, nie tylko papier: również karton, skóra, itp. Odbicie może być wklęsłe lub wypukłe. Są bardzo trwałe i żywotne oraz – co ważne – nie wymagają żadnych materiałów eksploatacyjnych takich jak tusz. Dzisiejsza precyzja grawerowania, która osiąga nawet 1000 ppi, zapewnia trwałe i widoczne odbicie. Warto pamiętać również o tym, że suche stemple mogą mieć dowolną formę: okrągłą, prostokątną lub inną, zupełnie zaskakującą.

Dla kogo taka zabawka?

Trudno jest sobie wyobrazić biuro posługujące się na co dzień suchym stemplem, jednak wciąż są miejsca, w których używa się tego narzędzie: kancelarie, niektóre instytucje państwowe lub szkoły. Dobrze jest jednak nie ograniczać taką wyliczanką miejsc swojej wyobraźni: suche stemple sprawdzić się mogą świetnie jako firmowy znak rozpoznawczy np. w odpowiednio stylizowanych hotelach lub restauracjach.

 

Dodaj komentarz