Wybuch pandemii COVID-19 sprawił, że wielu pracowników musiało opuścić swoje biura i rozpocząć pracę zdalną z domu. Dzisiaj, niemal półtora roku po ogłoszeniu pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce, wiele wskazuje na to, że już wkrótce będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – wrócimy nie tylko do sklepów, restauracji i kin, ale także do biur. Jak zrobić to bezpiecznie? Podpowiadamy!
Trudny czas i trudne decyzje
COVID-19 przewrócił naszą codzienność do góry nogami. Życie wielu z nas zmieniło się o 180 stopni – niemal z dnia na dzień całkowicie zamknięte zostały firmy rozmaitych branż, a w innych wprowadzono limity pracowników, którzy mogą przebywać na terenie zakładu pracy. Zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki, a rodzice zostali zmuszeni, by pozostać ze swoimi dziećmi w domach.
Wszystko to spowodowało, że wielu pracowników rozpoczęło pracę zdalną, organizując przestrzeń biurową we własnych domach. I chociaż początkowo wydawało się to ciekawą odmianą i odpoczynkiem od pracowniczego rygoru, szybko okazało się, że rozwiązanie to ma wiele wad. Firmy zaczęły odnotowywać spadek motywacji pracowników, a sami pracownicy zaczęli skarżyć się na problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego oraz na brak bezpośredniego kontaktu z kolegami z firmy.
Powrót do biura po pandemii
Problemy, jakie wynikają z pracy zdalnej, postępy w szczepieniach, a także spadająca liczba nowych zakażeń koronawirusem – to wszystko sprawiło, że wizja powrotu do biur staje się coraz bardziej realna.
Pracodawcy, którzy planują otworzyć zakłady dla swoich podwładnych, stają przed nie lada wyzwaniem. Na ich barkach spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa oraz zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w biurze.
Jak zadbać o te kwestie? Oficjalne zalecenia znajdują się w dokumencie Bezpieczny powrót do pracy, wydanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Oto najważniejsze wskazówki, jakie się w nim znalazły:
- Rozpoznanie zagrożeń – najlepiej, jeżeli pracownicy wypełnią ankiety, w których wskażą ryzyko, z jakim mają styczność w pracy.
- Strategia powrotu – należy uwzględnić w niej zarówno kwestie poruszone przez pracowników w ankietach, jak i charakterystykę budynku i samej pracy. Plan powrotu może zawierać wszelkie rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie bezpośredniego kontaktu, np. pracę zmianową czy reorganizację przestrzeni. Warto uwzględnić w nim także takie aspekty, jak częstotliwość dezynfekcji stanowisk, kuchni czy toalet, usprawnienie wentylacji czy wietrzenie pomieszczeń.
- Środki bezpieczeństwa – w zależności od typu pracy, możliwe jest wprowadzenie przegród pomiędzy stanowiskami lub w miejscu kontaktu pracownikami z klientami. Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie środków ochrony osobistej, czyli maseczek, rękawiczek oraz płynu do dezynfekcji.
Pracownicy muszą zostać poinformowani o wprowadzonych środkach bezpieczeństwa oraz obowiązku stosowania się do obowiązujących reguł – dezynfekcji rąk czy korzystania z maseczki i rękawiczek.
Dobrym zwyczajem jest również ustalenie zasad, które dotyczą kontaktów międzyludzkich: czy pracownicy podają sobie ręce na powitanie? czy spotykamy się wspólnie w kuchni? czy organizujemy spotkania całego zespołu w jednym, zamkniętym pomieszczeniu? Jasne przedstawienie tych kwestii pozwoli na uniknięcie kłopotliwych i niejasnych sytuacji po powrocie do biura.
Dodaj komentarz