Mogłoby się wydawać, że wybór pieczątki nie przysparza żadnych kłopotów – powinna zawierać odpowiednie dane i zostawiać mocny ślad na papierze. Owszem, takie są podstawowe funkcje każdej pieczątki, jednak szeroki wybór modeli i wymiarów pieczątek może sprawić, że podjęcie decyzji nie będzie najłatwiejsze. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wzory i wymiary pieczątek, a także podpowiadamy, kiedy sprawdzą się najlepiej.
Pieczątki automatyczne – modele i wymiary pieczątek
Najbardziej uniwersalny typ pieczątek. W jednym urządzeniu zamknięto zarówno poduszkę, jak i stempel. Wystarczy nacisnąć na mechanizm, a pieczątka obróci się i wykona odbicie.
Pieczątki automatyczne wykorzystywane są najczęściej jako:
- Pieczątki firmowe – zawierają zwykle od 3 do 9 linii i umieszcza się na nich najważniejsze dane dotyczące firmy (nazwa, adres, NIP, nr telefonu, adres strony www, mail).
- Pieczątki dla lekarzy, pielęgniarek i weterynarzy – zawierają imię i nazwisko, tytuł, specjalizację i numer prawa wykonywania zawodu.
- Pieczątki imienne – wykorzystywane są na przykład w dużych firmach, jako pieczątki pracowników. Zawierają zwykle ich imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska i nr kontaktowy.
- Datowniki – są wymagane w urzędach celnych, kancelariach notarialnych i prawnych. Przyspieszają pracę w dziale księgowości, recepcji, HR. Odbicie może zawierać tylko datę lub datę z tekstem, np. „wpłynęło dnia”.
Pieczątki automatyczne (głównie pieczątki firmowe) występują w wielu rozmiarach i kształtach. Należą do nich:
- Pieczątki małe – tradycyjne pieczątki nagłówkowe o wymiarach np.: 39 x 15 mm, 28 x 10 mm. Sprawdzą się najlepiej jako pieczątki imienne i lekarskie.
- Pieczątki średnie – stemple mogą mieć wymiary np. 58 x 22 mm, 59 x 25 mm. Wybierane są na pieczątki imienne, lekarskie i firmowe.
- Pieczątki duże – wykorzystywane są głównie jako pieczątki firmowe z dużą ilością danych. Można na nich zawrzeć również nr konta bankowego z uwagi na podłużny kształt niektórych z nich. Przykładowe wymiary to: 70 x 25 mm, 75 x 15 mm.
- Pieczątki okrągłe – stawiane często na świadectwach i innych oficjalnych dokumentach.
- Pieczątki kieszonkowe – są małe i lekkie – przeznaczone dla osób, które często się przemieszczają, a pieczątkę muszą mieć zawsze przy sobie.
Tradycyjne pieczątki drewniane i plastikowe z poduszką
Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie stawia się dużą ilość pieczątek (np. na poczcie), a także wtedy, gdy potrzebna jest pieczątka o dużych rozmiarach, nawet 100 x 70 mm (np. w księgowości). Są trwałe i bezawaryjne. Jeśli w swojej pracy musisz szybko wykonywać dużą ilość odbić i potrzebujesz niezawodnego produktu, pieczątka drewniana spełni Twoje oczekiwania. W łatwy sposób można też uzupełnić brak tuszu w poduszce, co wpływa na oszczędność czasu.
Pieczątki drewniane i plastikowe można wykorzystywać, jako stemple firmowe lub lekarskie, jednak najlepiej sprawdzają się jako datowniki lub pieczątki tabelaryczne, wykorzystywane przede wszystkim w księgowości (tak zwane pieczątki dekretacyjne, które służą do oznaczania dokumentów księgowych).
Poza tym istnieją jeszcze inne rodzaje pieczątek, np. długopisy i pióra z pieczątkami czy pieczątki flash. Dodatkowe informacje na temat podziału pieczątek znajdziesz w poprzednim artykule opisującym rodzaje pieczątek.
Dodaj komentarz