W jednym z poprzednich wpisów pisaliśmy już o 3 rodzajach umów, które musisz znać. Tym razem przyjrzymy się tym umowom, które zawiera się na podstawie kodeksu pracy. Sprawdź, czym jest umowa na czas nieokreślony, umowa na zastępstwo czy umowa na okres próbny.
Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna
W polskim prawie istnieją różne rodzaje umów, podstawowy podział to: umowy cywilnoprawne i umowy na podstawie Kodeksu Pracy.
Umowy cywilnoprawne– regulują je zapisy w Kodeksie Cywilnym. W umowach cywilnoprawnych nie stosuje się pojęć takich, jak pracodawca, pracownik czy zatrudnienie. Do najpopularniejszych umów cywilnoprawnych należą umowa zaleceniei umowa o dzieło. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie.
Umowy o pracę– regulowane Kodeksem Pracy, który określa zarówno prawa, jak i obowiązki pracodawcy i pracownika. Oto kilka praw i obowiązków pracowników:
- ma obowiązek rzetelnego wypełniania obowiązków opisanych w umowie i działania na rzecz pracodawcy;
- jest zobowiązany do stawiania się w określonym miejscu i czasie;
- ma prawo do zwolnienia chorobowego, urlopu wypoczynkowego, ubezpieczenia społecznego, bezpłatnej opieki medycznej i wynagrodzenia;
- jest podporządkowany wobec pracodawcy i musi wykonywać jego polecenia zgodnie z zakresem obowiązków (choć w świetle prawa pracodawca i pracownik są wobec siebie równi);
- kobiety w ciąży podlegają ochronie, np. przed zwolnieniem.
Pracodawca natomiast musi m.in. zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy i wypłacać wynagrodzenie.
Umowy zawierane na podstawie Kodeksu Pracy
Istnieje kilka rodzajów umów na podstawie Kodeksu Pracy. Są nimi:
Umowa na okres próbny – jest zwierana na maksimum 3 miesiące. Nie może być przedłużona na tym samym stanowisku, ale można podpisać z pracownikiem drugą umowę na okres próbny, jeśli zmienia stanowisko. Okres wypowiedzenia określany jest w treści umowy. Kolejną umową może być umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony.
Umowa na czas określony – podpisywana jest na określony czas i po ustalonym terminie wygasa. Pracownik nie może być zatrudniony na podstawie tej umowy dłużej niż 33 miesiące, a sama umowa może być zawarta trzykrotnie. Okres wypowiedzenia to:
- 2 tygodnie – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 3 miesiące;
- miesiąc – po przepracowaniu nie więcej niż 3 lat;
- 3 miesiące – po przepracowaniu minimum 3 lat.
Umowa na czas nieokreślony – jest bezterminowa. Okres wypowiedzenia jest taki sam jak w przypadku umowy na czas określony. Ten rodzaj umowy jest najbardziej stabilną formą zatrudnienia.
Umowa na zastępstwo – jest podpisywana wtedy, gdy dana osoba zostaje zatrudnia w czasie nieobecności innego pracownika (zatrudnionego na stałe) – gdy przebywa on na urlopie wychowawczym czy zwolnieniu macierzyńskim. Można przedłużać ją dowolną ilość razy. Umowa na zastępstwo nie zapewnia ochrony kobiet w ciąży.
Poza tym istnieje jeszcze inne rodzaje umów, takie jak stosunek pracy na podstawie wyboru, mianowania i powołania. Więcej na ich temat przeczytasz w jednym z kolejnych wpisów.
Czy pieczątka na umowie o pracę jest obowiązkowa? Nie – należy podać niezbędne dane i złożyć podpis. Firmowy stempel jednak zdecydowanie ułatwia pracę biurową. Jeśli szukasz pieczątek firmowych czy pieczątek imiennych, zapoznaj się z naszą ofertą.
Dodaj komentarz