Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, jakich formalności dopilnować

Wynajmując mieszkanie, należy poświęcić sporą uwagę nie tylko kwestiom finansowym. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie, warto podpisać z najemcą zarówno umowę najmu, jak i protokół zdawczo-odbiorczy. O tych i innych formalnościach związanych z wynajmem mieszkania piszemy w poniższym artykule.Wynajem mieszkania - formalności

Jak opodatkować wynajem mieszkania?

Jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonać na początku procesu wynajmowania mieszkania, jest wybór formy opodatkowania. Jeśli wynajmujesz swoje M, masz do wyboru dwie opcje:

  • ryczałt ewidencjonowany 8,5%
  • podatek dochodowy na podstawie rozliczania wg skali podatkowej, na zasadach ogólnych – 18%

Właściciele mieszkań często wybierają pierwszą opcję, ponieważ na pierwszy rzut oka wydaje się ona znacznie korzystniejsza. 8,5% zamiast 18%? T wydaje się logiczne. A jednak nie zawsze ryczałt jest lepszy rozwiązaniem.

Jeśli jako formę opodatkowania wybierasz ryczałt ewidencjonowany, w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym nie możesz odliczyć kosztów uzyskania przychodów wynikających z wynajmu mieszkania w rozliczeniu. Natomiast rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej daje Co taką możliwość. Odliczyć możesz np.:

  • odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania,
  • koszty czynszu dla spółdzielni,
  • koszty amortyzacji mieszkania,
  • opłaty za Internet,
  • koszty poniesione w wyniku zakupu lub naprawy sprzętu do wynajmowanego mieszkania.

Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania to dokument regulowany przez kodeks cywilno-prawny. Jest podstawowym i najważniejszym dokumentem, który zabezpiecza Twoje interesy. Umowa powinna zawierać wszystkie ustalenia dotyczące wynajmu mieszkania, a ustalanie jej szczegółów to dobry moment, by określić wszystkie zasady, jakie będą obowiązywały przyszłych najemców.

W umowie najmu powinny znaleźć się elementy takie jak:

  • Dane najemców – imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zameldowania, dane kontaktowe.
  • Strony umowy – umowę powinny podpisać wszystkie osoby, które będą wynajmować od Ciebie mieszkanie.
  • Informacje o samym mieszkaniu, m.in. metraż, adres, status prawny.
  • Wysokość opłat za wynajem mieszkanie, czas wynajmu, warunki wypowiedzenia umowy i inne ustalenia dotyczące najmu.
  • Prawa i obowiązki najemców oraz Twoje.
  • Miejsce i datę zawarcia umowy.
  • Wysokość kaucji, którą najemcy muszą zapłacić, zanim wprowadzą się do Twojego mieszkania. Kaucję pobiera się m.in. na wypadek dokonania szkód w mieszkaniu oraz zalegania z opłatami. Wysokość kaucji ustala się zwykle na podstawie wysokości opłat za mieszkanie. Często jest ona równa miesięcznemu czynszowi.

W umowie możesz też zawrzeć informacje na temat sytuacji, w których Ty lub Twoi najemcy jesteście zwolnienie z dotrzymania warunków umowy.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który opisuje stan mieszkania w chwili odebrania kluczy przez najemców. W protokole znajduje się spis rzeczy ruchomych, jakie znajdują się w mieszkaniu, i z jakich będą korzystać najemcy. Zawiera więc m.in. spis mebli, sprzętów elektrycznych, sanitariatów, armatury i pozostałych elementów wyposażenia mieszkania (także ze stanem ścian, podłóg, drzwi i okien).

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi uzupełnienie umowy najmu. Podpisując dokument, najemca zobowiązuje się, że odda mieszkanie w takim stanie, w jakim zostało ono wynajęte. W innym wypadku będzie zobowiązany do poniesienie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów.

Zarówno umowa najmu mieszkania, jak i protokół zdawczo-odbiorczy nie muszą być podpisane w formie aktu notarialnego i opatrzone pieczątką notariusza. Możesz, ale nie musisz postawić na dokumencie pieczątkę imienną czy firmową. Najważniejsze są podpisy obu stron umowy.

Dodaj komentarz