Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie 2 września 2016 roku. W wyniku jej założeń konieczna była zmiana nazw 943 ulic i placów. Jaki ma to wpływ na życie mieszkańców? Czy konieczne jest wyrabianie nowych dokumentów? Czy należy wymieniać pieczątki po zmianie nazw ulic? Jakie są założenia nowelizacji ustawy? Sprawdźmy!
Nowe nazwy ulic – ustawa dekomunizacyjna i jej nowelizacja
Pełna nazwa tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej to Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Na zmianę nazw wymienionych ulic i obiektów ustawa dała samorządom czas do 2 września 2017 roku. Ustawa zakładała też, że w przypadku niezastosowania się przez samorządy do jej założeń, wojewoda, po konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej, mógł wydać zarządzenie zastępcze i zmienić nazwę ulicy na inną.
29 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Oto najważniejsze z jej założeń:
- Jeśli samorządy nie zastosowały się do zarządzenia zastępczego wojewody, może on podjąć czynności niezbędne do zmiany nazw ulic.
- Po przeprowadzeniu prac przez wojewodę, samorządy terytorialne lub związki metropolitalne, mają 30 dni na zwrot kosztów poniesionych przez wojewodę w wyniku zmiany nazw ulic.
- Zmiana nazwy ulicy, nadanej przez wojewodę w wyniku rozporządzenia zastępczego, jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu zgody IPN-u oraz wojewody.
- Właściciele lub użytkownicy wieczyści terenów, na których znajdują się zdekomunizowane ulice, mają czas na usunięcie pomników upamiętniających komunizm tylko do 31 marca 2018 (a nie, jak to zostało ustalone wcześniej, do 21 października 2018).
Dekomunizacja ulic – co należy, a czego nie trzeba robić?
Zmiana nazw ulic wiąże się z podjęciem wielu czynności – zmianą tablic na budynkach, zmianą nazw przystanków komunikacji miejskiej, a także z wykonaniem czynności urzędowych przez mieszkańców i zarządców nieruchomości oraz właścicieli firm.
Czynności, które należy wykonać samodzielnie i nieodpłatnie:
- aktualizacja danych w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie; w niektórych miastach należy dokonać także aktualizacji w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego;
- aktualizacja danych w innych instytucjach (takich jak banki) czy u usługodawców (takich jak dostawcy mediów, usług telekomunikacyjnych, internetowych i telewizyjnych);
- zmiana danych w CEIDG lub w KRS-ie – jeśli przy zdekomunizowanych ulicach zarejestrowane są działalności gospodarcze.
Czynności, które należy wykonać samodzielnie i odpłatnie:
- wymiana przez zarządców nieruchomości tablic z nazwami ulic;
- w przypadku właścicieli firm, konieczna jest zwykle wymiana wizytówek, szyldów, ulotek czy innych materiałów drukowanych; wymienić należy także pieczątki – po zmianie nazw ulic możesz zdecydować się na wymianę całego automatu i zamówić zupełnie nową pieczątkę firmową lub na wymianę samej płytki stemplującej (jeśli Twój automat daje Ci takie możliwości).
Jeśli chcesz zaprojektować nowy zwór odbicia, możesz skorzystać z naszego kreatora pieczątek online.
Na szczęście nie ma konieczności wymiany dowodów rejestracyjnych, dowodów osobistych czy dokumentów prawa jazdy – w tych przypadkach można zaczekać do momentu, aż upłynie termin ich ważności.
Dodaj komentarz