Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Czy do założenia konta na Allegro potrzebna jest firma?

Czy zastanawiałeś się nad sprzedażą na Allegro, ale obawiasz się, że konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej? Odpowiedź może Cię zaskoczyć: nie musisz mieć firmy, aby rozpocząć sprzedaż na tej popularnej platformie. Allegro oferuje specjalną sekcję dla sprzedawców niezarejestrowanych jako firmy, gdzie możesz zarabiać legalnie do określonego limitu. Dowiedz się więcej o tym, jak sprzedawać na Allegro Lokalnie bez konieczności zakładania firmy, jakie są zasady dotyczące opodatkowania oraz jakie kroki należy podjąć, aby rozpocząć.

Pieczatki-online.eu - Czy do założenia konta na Allegro potrzebna jest firma?

Czy do założenia konta na Allegro potrzebna jest firma?

Nie posiadasz firmy i szukasz dodatkowego źródła zarobku? Może warto rozważyć rozpoczęcie sprzedaży na popularnej platformie marketplace? Zwłaszcza że aby to robić, nie zawsze trzeba prowadzić działalność gospodarczą! O tym, jak sprzedawać na Allegro, ostatnio sporo pisał na swojej stronie Pirk Spark – agencja Allegro Ads nr 1 jakości w 2024. W niniejszej publikacji znajdziesz skrócone instrukcje od ekspertów, które pomogą Ci w rozpoczęciu kariery.

Czy na Allegro można sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można sprzedawać na Allegro nawet jeśli nie posiada się firmy. Służy do tego Allegro Lokalnie. To specjalne miejsce dla użytkowników, którzy chcą sprzedać coś jednorazowo oraz tych sprzedawców, którzy posiadają zbyt mały asortyment, aby prowadzić regularną sprzedaż.

Pamiętaj jednak, że brak firmy nie zwalnia Cię z konieczności przestrzegania prawa! Osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej, mogą sprzedawać na Allegro, o ile ich miesięczny dochód nie przekracza 75% płacy minimalnej. Na ten moment minimalne wynagrodzenie wynosi 4 242 zł brutto, łatwo więc policzyć, że bez zarejestrowanej firmy możesz zarabiać do 3 181,5 zł brutto miesięcznie.

To, że nie masz firmy, nie znaczy również, że nie musisz płacić podatków. Jeśli masz zamiar sprzedawać na Allegro w takich kategoriach jak Elektronika i Kosmetyki, będzie obowiązywał Cię podatek VAT. Dodatkowo, jeśli Twój roczny dochód wyniesie więcej niż 30 000 zł, będziesz musieć płacić podatek dochodowy.

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie? – Pierwsze kroki

No dobrze, ale jak sprzedawać na Allegro Lokalnie? Przede wszystkim musisz posiadać konto na Allegro (może być prywatne). Jeżeli jeszcze go nie masz, możesz założyć je, otwierając główną stronę portalu. W prawym górnym rogu serwisu znajdziesz odnośnik do formularza rejestracyjnego. Allegro wymaga podania kilku danych – m.in. adresu e-mail, numeru telefonu oraz wieku (z powodu ograniczeń, jakie wiążą się z wyświetlaniem ofert w niektórych kategoriach).

To jednak nie wszystko. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, należy jeszcze aktywować konto. W tym celu musisz wykonać specjalny przelew aktywacyjny na kwotę 1,01 zł. Gdy serwis uruchomi Twoje konto, zwróci Ci poniesione koszty. Może to jednak trochę potrwać – zwykle do 3 dni roboczych.

Allegro Lokalnie – wystawianie produktów

Dopiero gdy Twoje konto będzie aktywne, możesz zacząć sprzedawać swoje produkty na Allegro Lokalnie. Ta część serwisu charakteryzuje się znacznie uproszczonym interfejsem, co oznacza, że wystawianie przedmiotów za jego pośrednictwem jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Wystarczy otworzyć formularz wystawiania produktów i uzupełnić wymagane elementy. Allegro Lokalnie pozwala na zatytułowanie oferty, dodanie do 15 zdjęć produktowych oraz stworzenie opisu. Nie wymaga z kolei uzupełniania warunków zwrotów oraz reklamacji, co jest szczególnie wygodne dla sprzedawców okazjonalnych.

Ile kosztuje sprzedaż na Allegro Lokalnie?

Sprzedawanie produktów na Allegro wiąże się z koniecznością opłacania różnych prowizji. Dotyczy to także ogłoszeń na Allegro Lokalnie. Choć samo wystawianie ofert nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, portal pobiera opłatę za każdy sprzedany towar (jest to tzw. prowizja od sprzedaży). Na ten moment wynosi ona 7,9% wartości danego przedmiotu. Wyjątek stanowią produkty elektroniczne – jeśli wystawisz je w kategorii Elektronika, za sprzedaż zapłacisz portalowi jedynie 4,9% ich wartości.

Czy warto sprzedawać na Allegro bez firmy?

Choć da się prowadzić sprzedaż na Allegro, nie posiadając działalności gospodarczej, sprawdzi się to jedynie w przypadku niewielkiej sprzedaży. Jeżeli masz zamiar rozwijać swój biznes, z czasem może okazać się, że musisz założyć firmę. Działalność gospodarcza to jedyne wyjście dla każdego, kto na Allegro chce sprzedawać dużo i często, ponieważ chroni przed poniesieniem kar za prowadzenie nierejestrowanej działalności. Należy pamiętać, że takie kary mogą przyjmować różne postaci (od grzywien po nawet pozbawienie wolności) i być niezwykle dotkliwe.

Dodaj komentarz