Niezależnie od tego, jaką pieczątką się posługujesz (drewnianym stemplem, metalową pieczęcią, automatem samotuszującym czy pieczątką kieszonkową), każda z nich posiada wspólny, centralny element – płytkę tekstową, popularnie nazywaną gumką. To właśnie na powierzchni gumki znajduje się grafika lub tekst, który odbija się na papierze za każdym razem, kiedy stawiasz stempel. Z tego względu gumka nazywa się często sercem pieczątki, a jej rola porównywana jest do roli silnika w samochodzie. Co warto wiedzieć o gumce do pieczątki?
Gumka do pieczątki – materiał
Niegdyś materiałem, którego tradycyjnie używano do wyrobu pieczątek była guma. Płytki tekstowe wykonane z gumy powstawały na drodze chemicznego procesu, polegającego na sieciowaniu cząsteczek polimeru – wulkanizacji.
Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się komputerów, tradycyjne pieczątki gumowe zaczęły ustępować miejsca pieczątkom wytwarzanym w zgodzie z nowymi technologiami. Pierwszą z nich było utwardzanie światłem UV fotopolimeru przez kliszę fotograficzną (produkowane w ten sposób płytki tekstowe nazywane są polimerowymi). Następnie na rynku pojawiły się pieczątki wykonywane w technologii pre-ink (nazywane również błyskowymi lub flashowymi), która polega na naświetlaniu mikroporowatej pianki specjalnym urządzeniem błyskowym.
Czy nowoczesne technologie całkowicie wyparły płytki z gumy? Nie do końca. Pomimo tego, że gumek wykonanych tradycyjną metodą
wulkanizacji raczej już nie spotkamy, na rynku pojawiła się nowa technika, umożliwiająca grawerowanie w gumie – technika laserowa. Dzięki niemu stemple gumowe mogły na nowo powrócić do łask. I całe szczęście, ponieważ płytki wykonane z gumy posiadają szereg zalet! Najważniejsze z nich to:
- możliwość precyzyjnego odwzorowania nawet najmniejszych detali;
- wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne;
- możliwość zmiany koloru tuszu, bez konieczności wymiany płytki (w pieczątkach typu pre-ink jest to niemożliwe);
- doskonała elastyczność materiału.
Więcej informacji na temat zalet i wad technik wykorzystywanych do produkcji gumek do pieczątek znajdziesz w naszym artykule: „Produkcja pieczątek – jak przebiega i jakie techniki się wykorzystuje?”.
Gumka do pieczątki – jak ją wymienić?
Chcesz zmienić dane, jakie znajdują się na Twojej pieczątce? A może płytka tekstowa uległa uszkodzeniu? Spokojnie! Nie oznacza to, że musisz zamówić nowy automat! Wystarczy, że wymienisz samą gumkę. W naszym kreatorze pieczątek online możesz skorzystać z możliwości zamówienia samej płytki tekstowej – wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją, którą zawarliśmy w tekście „Nowa gumka do pieczątki – drugie życie stempla”.
Gumkę do pieczątki wymienisz w kilku prostych krokach:
- wyjmij poduszkę z tuszem (jeżeli korzystasz z automatu samotuszującego),
- odbij pieczątkę kilka razy na papierze – dzięki temu unikniesz zabrudzenia rąk tuszem,
- odwróć automat płytką tekstową do góry i zablokuj go,
- poważ bok płytki tekstowej i odklej ją,
- oczyść podstawę, a następnie przyklej do niej dwustronną taśmę klejącą,
- do taśmy przyklej nową płytkę tekstową,
- ponownie umieść poduszkę z tuszem w automacie.
Dokładne instrukcje wideo, jak wymienić gumkę w pieczątkach najpopularniejszych marek, znaleźć można tutaj: Wymiana gumki w pieczątce – wideo tutoriale
Dodaj komentarz