Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Z jakich pieczątek mogą korzystać kancelarie adwokackie?

Czy pieczątka kancelarii adwokackiej jest obowiązkowa? Jakie zalety niesie jej posiadanie? Jakie stemple są przydatne w kancelariach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Pieczątka kancelarii adwokackiej – zalety jej posiadania i regulacje prawne

pieczątka kancelarii adwokackiej
pieczątka kancelarii adwokackiej

Zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni, nie są zobligowani do posiadania pieczątki i do poświadczania dokumentów odpowiednim stemplem (w przeciwieństwie do np. notariuszy, którzy są zobowiązani do używania pieczęci urzędowych, wydawanych przez Mennicę Polską). Oznacza to, że posługiwanie się stemplem jest dobrowolne i żadna instytucja (państwowa czy prywatna) nie ma prawa wymagać od adwokata poświadczenia dokumentu pieczątką.

W praktyce sprawa przedstawia się jednak nieco inaczej. Często zarówno pracownicy urzędów, prywatnych firm, jak i klienci kancelarii są przeświadczeni o tym, że posiadanie służbowej pieczątki jest obowiązkiem każdego adwokata. W związku z tym posługiwanie się stemplem może zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć wykonywanie części zawodowych czynności (więcej informacji na temat obowiązku posiadania stempla znajdziesz w artykule: Pieczątka firmowa – czy jest obowiązkowa?).

Ponadto posiadanie stempla służbowego ma także zalety z punktu widzenia wizerunkowego. Adwokat, który posługuje się pieczątką, w oczach wielu klientów może budzić wrażenie bardziej profesjonalnego i godnego zaufania niż ten, który takowej pieczątki nie posiada.

Pieczątka kancelarii adwokackiej – pieczątka firmowa i imienna

W kancelariach adwokackich przydatne mogą okazać się pieczątki, które pełnią funkcje informacyjne i reklamowe. Są to tak zwane pieczątki firmowe i pieczątki imienne. Pierwszy typ stempli może zawierać informacje takie jak:

  • nazwa kancelarii czy imię i nazwisko
  • NIP i REGON,
  • adres, numer telefonu,
  • adres strony internetowej,
  • e-mail.

Ponadto pieczątki firmowe mogą zawierać także elementy takie jak logo czy hasło reklamowe. Aby zaprojektować odpowiedni wzór, warto skorzystać z naszego kreatora zamówień pieczątek online. Znajdziesz tam różne typy pieczątek i szablony, z których możesz skorzystać.

Drugim typem stempli informacyjnych są pieczątki imienne. Stemple tego typu mogą mieć mniejsze rozmiary niż stemple firmowe, ponieważ często zawierają mniej danych. Doskonale sprawdzają się tak zwane pieczątki kieszonkowe lub długopisy z pieczątkami (pieczątka i długopis zamknięte są w stylowej, metalowej obudowie, dzięki czemu gadżet ten jest nie tylko funkcjonalny, ale też stylowy).

Pieczątki biurowe pomocne w pracy kancelaryjnej

W pracy adwokata przydatne okazują się także pieczątki biurowe (zwane czasem pieczątkami kancelaryjnymi lub księgowymi). Służą one do automatyzacji i przyspieszenia wykonywanych czynności biurowych. Stemple, które przydadzą się w każdej kancelarii, zawierają odbicia, takie jak: odpis, kopia, oryginał, odebrano, wpłynęło dnia.

Szczególnie przydatne jest posiadanie pieczątki ze wzorem: potwierdzam zgodność z oryginałem (inaczej: za zgodność z oryginałem). Taki wzór przydaje się np. przy składaniu podczas rozprawy kopii dokumentów. Zdecydowanie łatwiej jest postawić stempel i opatrzeć go podpisem, niż na każdym dokumencie wpisywać całą frazę.

Dodatkowym ułatwieniem mogą być także datowniki oraz datowniki z tekstem. Umożliwiają one np. ręczne ustawianie daty i łączenie odbić tekstowych z numerycznymi.
Sprawdź nasze wzory datowników: https://pieczatki-online.eu/wzory-odbic-pieczatek,datowniki-i-numeratory#wzory

Najpopularniejsze wzory pieczątek:

Dodaj komentarz