Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Gumka – serce pieczątki

Niezależnie od tego, jaką pieczątką się posługujesz (drewnianym stemplem, metalową pieczęcią, automatem samotuszującym czy pieczątką kieszonkową), każda z nich posiada wspólny, centralny element – płytkę tekstową, popularnie nazywaną gumką. To właśnie na powierzchni gumki znajduje się grafika lub tekst, który odbija się na papierze za każdym razem, kiedy stawiasz stempel. Z tego względu gumka nazywa się często sercem pieczątki, a jej rola porównywana jest do roli silnika w samochodzie. Co warto wiedzieć o gumce do pieczątki?

Gumka do pieczątki – materiał

Niegdyś materiałem, którego tradycyjnie używano do wyrobu pieczątek była guma. Płytki tekstowe wykonane z gumy powstawały na drodze chemicznego procesu, polegającego na sieciowaniu cząsteczek polimeru – wulkanizacji.

Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się komputerów, tradycyjne pieczątki gumowe zaczęły ustępować miejsca pieczątkom wytwarzanym w zgodzie z nowymi technologiami. Pierwszą z nich było utwardzanie światłem UV fotopolimeru przez kliszę fotograficzną (produkowane w ten sposób płytki tekstowe nazywane są polimerowymi). Następnie na rynku pojawiły się pieczątki wykonywane w technologii pre-ink (nazywane również błyskowymi lub flashowymi), która polega na naświetlaniu mikroporowatej pianki specjalnym urządzeniem błyskowym.

gumka do pieczątki
gumka do pieczątki

Czy nowoczesne technologie całkowicie wyparły płytki z gumy? Nie do końca. Pomimo tego, że gumek wykonanych tradycyjną metodą

 

wulkanizacji raczej już nie spotkamy, na rynku pojawiła się nowa technika, umożliwiająca grawerowanie w gumie – technika laserowa. Dzięki niemu stemple gumowe mogły na nowo powrócić do łask. I całe szczęście, ponieważ płytki wykonane z gumy posiadają szereg zalet! Najważniejsze z nich to:

 • możliwość precyzyjnego odwzorowania nawet najmniejszych detali;
 • wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne;
 • możliwość zmiany koloru tuszu, bez konieczności wymiany płytki (w pieczątkach typu pre-ink jest to niemożliwe);
 • doskonała elastyczność materiału.

Więcej informacji na temat zalet i wad technik wykorzystywanych do produkcji gumek do pieczątek znajdziesz w naszym artykule: „Produkcja pieczątek – jak przebiega i jakie techniki się wykorzystuje?”.

Gumka do pieczątki – jak ją wymienić?

Chcesz zmienić dane, jakie znajdują się na Twojej pieczątce? A może płytka tekstowa uległa uszkodzeniu? Spokojnie! Nie oznacza to, że musisz zamówić nowy automat! Wystarczy, że wymienisz samą gumkę. W naszym kreatorze pieczątek online możesz skorzystać z możliwości zamówienia samej płytki tekstowej – wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją, którą zawarliśmy w tekście „Nowa gumka do pieczątki – drugie życie stempla”.

Gumkę do pieczątki wymienisz w kilku prostych krokach:

 • wyjmij poduszkę z tuszem (jeżeli korzystasz z automatu samotuszującego),
 • odbij pieczątkę kilka razy na papierze – dzięki temu unikniesz zabrudzenia rąk tuszem,
 • odwróć automat płytką tekstową do góry i zablokuj go,
 • poważ bok płytki tekstowej i odklej ją,
 • oczyść podstawę, a następnie przyklej do niej dwustronną taśmę klejącą,
 • do taśmy przyklej nową płytkę tekstową,
 • ponownie umieść poduszkę z tuszem w automacie.

Wolisz zobaczyć to na własne oczy? Zapoznaj się z poniższym nagraniem: https://www.youtube.com/watch?v=l3xgP6mAl3o

 

 

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze