Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?

Według badań GUS każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm – jednoosobowych działalności gospodarczych oraz różnego rodzaju spółek. Duża część z nich zakładana jest przez internet – ze względu na wygodę, mniejsze koszty, a także oszczędność czasu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak założyć przez internet spółkę z o.o. Zapraszamy!

Przypomnienie

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, zapoznaj się z tymi poradami:

Zakładanie spółki z o.o. przez internet – krok po kroku

Proces zakładania spółki z o.o. przez internet rozpocznij od zarejestrowania się na platformie S24

Uwaga! Aktywne konto w serwisie S24 muszą posiadać wszystkie osoby, które wraz z Tobą będą podpisywały umowę spółki. 

Korzystając z dostępnego kreatora, wygenerujesz umowę spółki, listę wspólników oraz wniosek o rejestrację spółki w KRS. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych dokumentów.

Umowa spółki

Tworząc umowę spółki w systemie S24, będziesz zobowiązany podać następujące informacje:

  • Nazwę firmy – jedyne ograniczenia, z jakimi musisz się liczyć, dotyczą unikalności nazwy oraz zakazu wprowadzania błąd (np. nie możesz nazwać swojej firmy Zakład Fryzjerski sp. z o.o., jeżeli zajmujesz się gastronomią).
  • Siedzibę spółki – w umowie nie ma konieczności podawania konkretnego adresu, a jedynie nazwę miejscowości, w której mieści się siedziba organu zarządzającego spółką.
  • Kapitał zakładowy – w umowie spółki należy wskazać wysokość wnoszonego kapitału (minimum to 5000 zł). Cała kwota powinna zostać przekazana spółce w ciągu 7 dni od rejestracji spółki w KRS.
  • Udziały wspólników – ilość udziałów w spółce zależna jest od wniesionego kapitału zakładowego (wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł). Co ważne, udziały mogą posiadać taką samą lub różną wartość (warto jednak zaznaczyć, że w spółce może istnieć tylko jeden udział o nierównej wartości). W umowie spółki konieczne jest wskazanie, czy wspólnicy mogą posiadać więcej niż jeden udział.
  • Czas trwania spółki – w umowie należy zaznaczyć, czy spółka zawierana jest na czas nieokreślony czy określony (w takim wypadku zobowiązany będziesz wskazać, kiedy nastąpi rozwiązanie spółki – może być to konkretna data lub wydarzenie). 

Warto wiedzieć, że umowa spółki, generowana przez S24, zawiera jedynie standardowe zapisy. Jeżeli zależy Ci na tym, by w Twojej umowie znalazły się dodatkowe lub nietypowe kwestie, będziesz musiał skorzystać z usług notariusza.

Lista wspólników spółki i wniosek o rejestrację

Lista wspólników to załącznik do umowy spółki. Kiedy utworzysz dokument, dane wspólników zostaną automatycznie zaciągnięte z umowy.

Podobnie rzecz przedstawia się w przypadku wniosku o rejestrację w KRS. Wystarczy, że wygenerujesz dokument, a wszystkie dane zostaną w nim uzupełnione automatycznie (na podstawie umowy spółki).

Po utworzeniu wszystkich dokumentów, konieczne będzie złożenie podpisów elektronicznych przez wszystkich wspólników. Na koniec system przekieruje Cię do formularza płatności – zapłacisz w nim za wpis spółki do KRS oraz za publikację w MSiG.  

Dodaj komentarz