Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Work-life balance a praca zdalna. Jak znaleźć harmonię?

Jeszcze do niedawna praca zdalna mogła wydawać się spełnieniem marzeń – własne cztery ściany, cisza, spokój, brak dress code’u i uciążliwych dojazdów. Niestety, niemal półtora roku po rozpoczęciu pandemii, która wiele osób zmusiła do pracy na home office, wyobrażenie o pracy zdalnej mocno się zmieniło. Jak dłoni uwidoczniły się wszystkie jej wady: brak kontaktu ze współpracownikami, obniżona motywacja i… zatracenie granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Granice w pracy zdalnej

Home office wymaga ustalenia jasnych zasad i postawienia wyraźnych granic. Zarówno Ty sam, jak i Twoi współpracownicy, muszą wiedzieć, gdzie kończy się praca, a gdzie zaczyna się życie prywatne. W przeciwnym razie możesz zarazić na szwank swoje życie rodzinne i relacje z partnerem. Zaniedbane obowiązki domowe, wieczny brak czasu i nieustanne telefony z pracy mogą stać się źródłem poważnych konfliktów.

Nie ulega wątpliwości, że praca zdalna wymaga dobrej organizacji oraz umiejętności stawiania granic. Jak sobie z tym poradzić? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki!

Ustal stały czas pracy

Praca zdalna często wiąże się z możliwością dowolnego zarządzania swoim czasem. Sam możesz decydować o tym, o której zaczynasz i kończysz swoje obowiązki – nic nie stoi na przeszkodzie by pracować rano, po południu lub w środku nocy. 

Niestety, brak określonych ram czasowych sprawia, że home office trwa niemalże całą dobę. Maila często sprawdzamy jeszcze przed śniadaniem, a ostanie sprawy domykamy ze smartfona – leżąc już w łóżku i szykując się do spania.

Aby uniknąć czarnego scenariusza, ustal stałą porę, w której będziesz pracował. Jeżeli nie jest to możliwe, postaraj się określić maksymalną ilość godzin, jaką poświęcasz na pracę w ciągu dnia. Po zakończeniu dnia pracy wyłącz maila i telefon. Poinformuj swojego przełożonego, że nie będziesz dostępny np. po godzinie 17, ponieważ spędzasz czas z rodziną.

Ustalenie czasu pracy będzie łatwiejsze, kiedy udoskonalisz swoją organizację! Zapoznaj się z naszym tekstem: Agile, czyli jak zyskać zwinność w pracy zdanej.

Rób przerwy i odpoczywaj

Podczas pracy w biurze przerwy są świętością. W wielu firmach istnieje zwyczaj wspólnego jedzenia lunchu czy spotykania się na kawę. Home office naruszył tę tradycję i sprawił, że przestaliśmy odpoczywać i odrywać się od pracy. Obiady, drugie śniadania, kawy, herbaty – wszystkie te rzeczy spożywamy przed ekranem komputera. Jak to zmienić?

Spotykaj się ze swoimi bliskimi! Umów się ze swoim partnerem lub innym członkiem rodziny na lunch lub kawę. Odejdź od komputera i pozwól swoim myślom chociaż na chwile odbiec od firmowych tematów. 

Korzystaj z czasu wolnego

Kiedyś mówiło się o przynoszeniu pracy do domu. Jakiego określenia powinniśmy używać w dobie pracy zdalnej? Być może właściwym byłoby mówienie o pracy przez całą dobę. Nie możemy po prostu wyjść z biura i fizycznie odciąć się od tego, co się w nim dzieje, przez co mamy wrażenie, że pracujemy przez 24 godziny.

Nasza rada? Prosta i trudna za razem: wychodź z pracy zdalnej. Stawiaj granice i nie pozwalaj, aby je przekraczano. Postaraj się skupiać na swojej rodzinie i korzystaj z czasu wolnego. Nie poświęcaj wieczorów czy weekendów na myślenie o pracy. Staraj się być tu i teraz.

Dodaj komentarz